Jak souvisí endokrionologie s délkou života?
Když se řekne endokrinologie, většina z nás zapátrá v paměti a vzpomene si na něco okolo štítné žlázy. Aha! A štítná žláza produkuje hormony, a tak to tedy musí být něco s hormonální rovnováhou. Jak ale ta souvisí se stárnutím? Úzce. Konkrétně tedy tak, že hormony hrají klíčovou roli v procesu stárnutí. Věkem se snižuje produkce různých hormonů, mění se senzitivita těla na inzulin, zvyšuje se hladina stresového hormonu kortizolu a tak dále.
Stejně tak jako je to v mnoha dalších otázkách zdraví, také hormony lze ovlivnit tím, co jíme, a tak si můžeme sami přispívat k dlouhověkosti také správnou skladbou jídelníčku. V tomto případě jde o ovoce, které většina z nás přijímá mnohem lépe než všemožné druhy zelenin.
Obecně vzato, každé čerstvé nijak neupravené a kvalitní ovoce podporuje obranyschopnost těla, má protizánětlivé a život prodlužující vlastnosti díky látkám jako je vitamin C a další vitaminy a minerály, například draslík, ale nesmírně důležitá je také vláknina. Nejde tedy o zázračné látky, ale ty, které jsou nějaké ve všech druzích ovoce. Ač se má zato, že neexistuje špatné ovoce, dá se říci, že některé druhy excelují.
Existuje ovoce prodlužující život?
Takže tedy k věci. Které ovoce je jedním z nejlepších k podpoře dlouhověkosti? Prý je to oblíbené a u nás i velmi levné jablko! Navíc je to ovoce, které se dobře skladuje a majitelé jabloní dobře vědí, že některé druhy jablek je možné úspěšně skladovat do následujícího léta, pokud byste nechtěli kupovat jablka prodávaná v obchodech, která jsou zde k mání také po celých 365 dnů v roce.
Proč právě jablka? Mají všechno, co by měla mít. I když jsou poměrně sladká, díky velkému obsahu vlákniny nezpůsobí nijak dramaticky na hladinu krevních cukrů, naopak ji pomáhaní udržovat v optimálním stavu.
Dobře známým faktem je, že riziko vzniku diabetu 2.typu souvisí s přibývajícími léty.
Studie „Souvislosti flavonoidů ve stravě s rizikem diabetu 2. typu a markery inzulínové rezistence a systémového zánětu u žen: Prospektivní studie a průřezová analýza“ z roku 2005, které se zúčastnila přes 38 tisíc žen starších 45 let, dospěla v závěru, že ty, které konzumovaly jedno jablko denně měly o celých 28 % nižší riziko nástupu této cukrovky.
Co se skrývá v jablku?
Vysoký obsah vlákniny, antioxidantů a látky zvané kvercetin dělá z jablka ovoce, které snižuje výskyt zánětlivých onemocnění, což samozřejmě přispívá celému organismu včetně orgánů zodpovědných za produkci hormonů. Stejné látky a také v jablkách přítomný pektin podporují zdraví střevních kultur. Dnes je již dobře známým faktem, že zdraví našich střev má veliký vliv na imunitní systém a celkově dobrou kondici celého našeho organismu včetně mozku.
Všechno zmíněné tedy napomáhá tělesnému zdraví a tím i nášemu delšímu životu, ale ještě navrch těchto významných zjištění je tu výzkum týkající onemocnění srdce. Studie, která využila dat téměř 40 tisíc pozorovaných s názvem „Jablečné fotochemikálie a jejich zdraví prospěšné účinky“ publikovaná v časopise Nutrition Journal v roce 2004 potvrdila, že každodenní konzumace jablek snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění.
Jablka totiž také pozitivně působí na kardiovaskulární zdraví, a to jak redukcí cholesterolu, tak snížením vysokého krevního tlaku. Studie se zabývala jak uskladňováním, zpracováním, tak různými druhy jablek. Vyšlo však najevo, že na druhu více méně nezáleží a nejzdravější jsou čerstvá jablka konzumovaná i se slupkou.
Zdroje: health.clevelandclinic.org, webmd.com, .aarp.or