Co byste měli vědět o sušeném ovoci

Než se dostaneme ke kaloriím a různým druhům ovoce, určitě jste slyšeli o vhodnosti či nevhodnosti konzumace sušeného ovoce. Je zdravé nebo není? Co myslíte? Tuto kapitolu vám osvětlí odborník.

Významný český výživový poradce Petr Havlíček odpovídá na otázky ohledně sušeného ovoce, tloustnutí a vlivu na náš organismus. Toto a další videa věnovaná potravinám a problematice stravování najdete na kanále Rozum v troubě.

Zdroj: Youtube

Ovoce vám může pomoci hubnout i tloustnout

Je ovoce strašák plný cukrů nebo se kalorií v ovoci obáváme zbytečně? Kalorie jsou kalorie a abyste hubli, potřebujete výdej energie vyšší než příjem. Samozřejmě, že nejde jen o energetickou hodnotu potravin, navíc hubnutí ovlivňuje celá řada dalších faktorů. Důležité jsou i další obsažené látky v ovoci jako například vláknina, omega-3 mastné kyseliny a mnohé další.

Ať už jíte ovoce jakékoli, dá se jednoduše říci, že veškeré druhy jsou zdraví prospěšné. Jen je nutné konzumovat omezené množství. Pokud bychom se však soustředili jen na kalorie, které ovoce je při hubnutí nejlepší?

Vysoce a nízkokalorické druhy ovoce

Které druhy ovoce obsahují nejmenší množství kalorií a které je naopak extrémně kalorické? Porovnejte si množství kalorií ve 100 g.

Mezi zdaleka nejkaloričtější ovoce patří datle se zhruba 280 kaloriemi na 100 g, pokud byste však počítali do této kategorie potravin i ořechy, respektive kokos, pak kokosová dužnina obsahuje asi 354 kalorií ve 100 g. Navíc obě potraviny často jíme sušené, tudíž koncentrace cukrů je ještě vyšší.

Velmi kalorické je také avokádo. To je věc dobře známá, nicméně protože obsahuje omega-3 mastné kyseliny, je i avokádo považované za velmi zdravé a najdete jej často také v redukční dietě. I v případě avokáda je konzumované množství velmi důležité, protože ve 100 g se skrývá 160 kalorií.

Velmi kalorické jsou také banány, ale množství kalorií se významně mění podle dozrálosti a typu banánu. Počítejte však s 89 kaloriemi.

Kalorické jsou také fíky se 74 kaloriemi nebo u nás vzácné granátové jablko. Ač je dužnina granátového jablka chuťově podobná například červenému rybízu, překvapivě je ve 100 gramech více než 80 kalorií.

V závěsu jsou hrozny s 69, liči s 66 či mango se 60 kaloriemi na sto gramů očištěné dužniny.

Snad úplně nejméně kalorií obsahuje vodní meloun. Je sice velmi sladký, přesto však představuje 100 g jen 30 kalorií.

Velmi podobně jsou na tom také jahody s 32 či kantalup s 34 kaloriemi. Hořkokyselý grapefruit má překvapivě 42 kalorií stejně jako ostružiny.

Z tohoto výčtu je jasné, že sladká chuť ty nejkaloričtější druhy ovoce rozhodně neprozradí. Nezbývá než se trošku přiučit a vědět z čeho vybírat.

Související články

Zdroje: healthline.com, myfooddata.com