Vypadávání vlasů je přirozené, ale nepříjemné

Vypadávání vlasů je nepříjemné. Důvodů, proč se tak děje, existuje celá řada a není vždy jasné, kde hledat příčinu. Často hraje roli dědičnost, a to především pokud jde o vypadávání vlasů, které lze spojit s věkem. Tyto změny v kštici jsou dobře předvídatelné a objevují se postupně a podle vzorce dobře pozorovatelného u našich příbuzných v rodině. Velmi snadno bývá plešatění pozorovatelné u mužů, méně často i u žen.

Ženy naopak zase procházejí dramatičtějšími hormonálními změnami během celého života několikrát, a to se odráží nejen na vypadávání, ale i na kvalitě vlasu. Typicky je to během těhotenství a následně několik měsíců po porodu, ale také v menopauze nebo při změnách funkčnosti štítné žlázy.

Vypadávání vlasů může zapříčinit i razantní změna v jídelníčku, nicméně provází i závažnější zdravotní problémy jako je lupenka, cukrovka autoimunitní onemocnění a tak dále.

Zlepšení stavu je vhodné podpořit několika způsoby najednou. S vypadáváním vlasů souvisí také nedostatek vitaminů a minerálů, a proto můžete najít potravinové doplňky určené právě pro růst vlasů a nehtů. Obyčejně jde o kombinaci vitaminu A, B7, C, D a E, také zinku, železa, selenu, hořčíku či manganu.

Vypadávání vlasů lze také zpomalit a „léčit“ zevně, a to nejčastěji masáží pokožky hlavy a podpory jejího zdraví. Olivový olej se tak často uvádí ne jako prostředek na zastavení vypadávání, ale naopak podpory růstu vlasů.

Jak olivový olej pomáhá skalpu i vlasům?

Olivový olej obsahuje antioxidanty, které patrně zpomalují vypadávání vlasů a pomáhají zacelit také roztřepené konečky. Velmi důležité je ale to, že antibakteriální látky obsažené v olivovém oleji udržují ideální rovnováhu na povrchu pokožky hlavy a působí ozdravně.

Vlasy jsou díky olivovému oleji pevnější, hladší a lesknou se. Pokožka hlavy je hydratovaná a trpí méně na lupy. Olivový olej proto lze jednoznačně doporučit, ať už máte problémy s vypadáváním vlasů nebo chcete jen domácí masku, která působí do hloubky.

Pak už jen stačí vybrat si mezi vhodnými kombinacemi různých surovin. Olivový olej totiž můžete vylepšit například vejcem nebo žloutky, případně i banány.

Ošetřete vlasy olivovým olejem

Vyzkoušejte aplikaci oleje přímo na pokožku a celou délku vlastu. Podle délky, ale také typu vlasů bude nutné nejen zvolit množství od zhruba 1/8 až ¼ hrnku olivového oleje, ale také upravit následné mytí vlasu.

Rozčesejte si vlasy a olej aplikujte co nejblíž ke kůži. Vmasírujte maximum oleje do skalpu a rozčešte po délce vlasů až ke konečkům. Nechte působit čtvrt hodiny a pak smyjte vlažnou vodou a šampónem.

Pokud máte jemné rovné vlasy, počítejte minimálně s dvojím mytím šamponem. Vlasy vlnité až velmi kudrnaté jsou často suché a „nadbytek“ oleje jim bude nejen prospívat, ale ani nebude na již vysušených vlasech nijak patrný.

Zdá se, že dobré výsledky má také kombinace olivového oleje s vejcem. Pokud vám to připadne zvláštní, tak vězte, že dříve se používaly také žloutkové šampony a byly velmi oblíbené.
Pokud se rozhodnete vyzkoušet olej s vajíčkem, rozklepněte jej a do požadovaného objemu doplňte olejem. Respektive na dlouhé vlasy budete potřebovat zhruba ¼ šálku tekutiny a na krátké 1/8.

Dobře vejce s olejem rozšlehejte a stejným způsobem použijte na skalp i vlasy. V případě směsi s vejcem se hodí vlasy zabalit do igelitového sáčku, aby nedošlo k zasychání. Oplachování a vymývání z vlasů by bylo významě náročnější.

Související články

Zdroje: express.co.uk, healthline.com