O prsty na rukou náležitě pečujeme, zvláště ženy si upravují i nehty, a tak nám většinou neujdou změny, které bychom mohli považovat za alarmující. Jenomže ruku na srdce: věnujeme stejnou péči také svým nohám? Většinou ne, i když právě prsty u nohou mohou o začínajících zdravotních problémech vypovědět mnohem víc, než bychom si byli ochotni připustit. Pojďme se tedy podívat, co všechno můžeme při pozorném pohledu k zemi vyčíst.

Jak se můžeme o svoje zdraví starat prostřednictvím palců u nohou? Čínský lékař poradí na YouTube kanálu Be Inspired:

Zdroj: Youtube

Dívejte se a všímejte si

Lékaři radí, abychom si hlavně všímali jakékoliv změny, kterou zpozorujeme. Někdy jde o banalitu nebo třeba i o mechanické poškození například při nošení nevhodné obuvi, jindy ale může jít o příznak závažné choroby.

Dokážete například dobře “přečíst” takzvané lžícové (odborně konkávní) nehty na prstech u nohou? Pokud jste na ně zvyklí od malička, patrně vám je tak nadělila do vínku matka příroda. Jestliže ale jde o náhlou změnu, je čas zpozornět. Mohlo by se totiž jednat o projev chudokrevnosti nebo lépe řečeno anémie.

Pozor na cukrovku

Brní vás prsty u nohou? Nebo snad máte pocit, že jsou méně citlivé, než jste byli zvyklí? Zbystřete i v takovém případě. Tyto příznaky spolu s pálením prstů mohou být způsobeny vysokou hladinou cukru v krvi, tedy jde o průvodní jevy cukrovky. Právě ta poškozuje nervy na periferii těla a tím oslabuje citlivost a reflexy.

Slyšeli jste o melanomu?

Melanom je nádor tak zvaných melanocytů, tedy vlastně pigmentových buněk v kůži. Může mít i zákeřnou zhoubnou podobu, pak je hodně nebezpečný, ale většina takových projevů na kůži je naštěstí celkem snadno odstranitelná nebo alespoň nezhoubná.

Kontrola ale nikdy neuškodí, a tak když objevíte pod nehty tmavé části, určitě se raději poraďte s lékařem. Prevence není nikdy dost a pořád je lepší strávit hodinu v čekárně než se následně složitě léčit.

Modrá nemusí být vždycky dobrá

Snad každý někdy prochladl tak, že necítil ani prsty u nohou a říkal si, že mu asi omrzly. To je normální a po zahřátí se zase všechno vrátí do běžných kolejí. Na pozoru bychom se ale měli mít v případě, kdy jsou nohy dlouhou dobu chladné bez ohledu na venkovní teplotu.

Prsty na nohou také mohou mít modravý nádech, což naznačuje srdeční chorobu. Většinou jde v takových případech o aterosklerózu a oběhová soustava nemá laicky řečeno dost síly na zásobení okrajových částí těla krví, a tedy i kyslíkem.

Prsty jako paličky značí problém s kyslíkem

Jestliže jste se nenarodili s prsty, které by mírně připomínaly paličky, tedy na konci rozšířenými, pak je jejich změna do takové podoby varováním před nedostatečným okysličením organismu.

V takovém případě mohou být na vině buď nemocné plíce, nebo také srdeční choroba. Nemusí přitom jít o žádnou banalitu, proto raději neváhejte a objednejte se k lékaři co nejdřív. Není na co čekat.

Příroda je plná záhad

Je zajímavé, že ze změn docela obyčejných a přehlížených prstů u nohou je možné vyčíst takové množství varování přírody. Budeme-li si jich všímat, budeme moci ve svém zdraví díky tomu číst jako v otevřené knize. Naučme se to, předejdeme tak mnoha zbytečným zanedbáním a problémům.

Související články

Zdroje: sanderspodiatry.com.au, www.foothealthfacts.org, www.express.co.uk