Obvykle přichází po konzumaci určitých potravin a nápojů, častou příčinou bývá i kouření nebo obezita. Důvodem pálení žáhy (pyrózy) je tzv. reflux, neboli zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu.
Chraňte si jícen
Pálením žáhy trpí asi polovina žen během těhotenství, především v posledních třech měsících. Tento nález je považován za téměř normální a ve většině případů se neléčí, protože po porodu tyto obtíže většinou spontánně vymizí. Mnoho lidí však pálí žáha často a po všem možném.
„Pokud je tento problém hodně intenzivní a častý, měl by postižený vyhledat lékaře. Látky dráždící sliznici jícnu − kyselina solná, trávicí enzymy a žlučové kyseliny − mohou při chronickém působení vyvolat nebezpečné změny na jícnové sliznici,“ upozorňuje MUDr. Viera Křížová, gastroenteroložka interního oddělení Nemocnice Na Homolce.
Zkuste netradiční řešení
Spěte na levém boku. Tato rada by měla fungovat kvůli anatomickým poměrům v těle. Spíte-li na pravém boku, kyseliny mohou ze žaludku snáze vtékat do jícnu a vyvolat pálení žáhy.
Namísto zažívací sody snězte půl misky vařené rýže. Rýže má údajně podobné účinky jako antacida z lékárny – a vyjde mnohem levněji…
Snězte několik mandlí (neupravených, nesolených). Nikdo neví proč, ale funguje to.
Co vás může čekat po návštěvě lékaře
- Konzervativní léčba. Kromě doporučených režimových opatření se podávají léky, které zastaví vylučování žaludečních šťáv a podporují normální peristaltiku v jícnu a tím i jeho samoočisťovací schopnost. Urychlují rovněž vyprazdňování žaludku.
- Endoskopické vyšetření. Pacientovi je zaveden tubus (zakončený optikou) do jícnu, žaludku a horní části tenkého střeva. Lékař prohlédne jícen, žaludek a dvanáctník a posoudí nález na jícnové a žaludeční sliznici. Pokud bylo dráždění sliznic intenzivní a dlouhodobé, zpravidla nalezne překrvení nebo vředy. Tyto změny mohou způsobit i krvácení do zažívacího traktu.
- Rentgenové vyšetření. Provádí se v případech, kdy si pacient nepřeje podstoupit vyšetření endoskopické, nebo po endoskopii pro posouzení průběhu refluxu žaludečního obsahu do jícnu. Pacient vestoje polkne kontrastní látku a lékař pod rentgenem sleduje a hodnotí její průtok.
- Chirurgická léčba. Při laparoskopické operaci vytvoří chirurgové z horní části žaludku jakýsi límec obepínající dolní část jícnu, který po jídle uzavře jeho dolní část a tím brání zpětnému toku žaludečního obsahu. Tyto výkony zatím nejsou běžné a provádějí se jen u nejzávažnějších případů.
„Pokud zjistíme nepříznivé buněčné změny, provádíme tzv. endoskopickou mukosektomii, tedy odstranění postižené části sliznice,“ doplňuje MUDr. V. Křížová.
Někdy stačí najít jedinou příčinu a vyhýbat se jí
Jestliže se pyróza neopakuje příliš často a netrvá dlouho, postačí vyvarovat se provokujících faktorů. Vypozorujte, co vám problém způsobuje. Nejčastěji to bývá bílé víno, tvrdý alkohol, tučná a kořeněná jídla, kynuté pokrmy, někdy káva a džus.
Pomoci mohou i tyto rady:
- Jezte méně a častěji, dobře kousejte.
- Omezte tučné potraviny a jezte více obilovin a netučného masa.
- Nejezte alespoň 3 hodiny před spaním.
- Můžete zkusit volně prodejné přípravky: antacida (léky, které vážou kyselinu solnou nebo snižují výdej žaludeční kyseliny), nebo ty co vytvoří ochrannou vrstvu na žaludeční sliznici a uleví během 5 minut
- Pokuste se zhubnout – především u mužů je nebezpečné hromadění tuku v břišních partiích.
- Omezte práci v předklonu.
Pro Receptář Jarmila Pokorná, ilustrace Shutterstock