Zdroje: nytimes.com, novinky.cz, betterafter50.com

Procvičte stárnoucí mozek

Cvičit, trénovat, posilovat a udržovat v dobré kondici musíme nejen své svalstvo. Mozek je také třeba zkoušet a škádlit, aby takříkajíc nezakrněl. Většina z nás si při takovém tréninku představí například křížovky, sudoku nebo i pexeso. Náročnější z nás třeba studium jazyků. Pro stárnoucí mozek je ale ideální spojit s cvičením mozku také tělo. Nemusí jít o vysilující a pohybově náročné aktivity, ale takové, při kterých je třeba zapojit hlavu i nohy.

Podívejte se, jak se cvičí paměťová jóga. Není to nic složitého, přesto může dát zabrat dospělým i dětem. Yogita jóga představuje „11 minut jógy pro mozek“:

Zdroj: Youtube

Jak jóga svědčí mozku?

Ač jsou tyto cviky ušité na míru přímo pro mozek, nemusíte zůstávat jen u této sestavy. V Brazilském Sao Paulu v nemocnici Israelita Albert Einstein zjistili sledováním 42 žen praktikujících jógu po více než 15 let, že jejich mozek se ve srovnání s ostatními šedesátnicemi významně jiný.

Byly u nich naměřeny změny na mozku související především s lepší pamětí i pozorností. Proto se začalo také spekulovat o józe jako možnému nástroji prevence či snad doprovodné léčby demence, která je nejčastěji symptomem Alzheimerovy choroby.

Pohybem ke zdraví mozku

Rozhodně také nejde jen o jógu. Stejně tak má dobré výsledky také tanec a patrně i další aktivity, které zapojují paměť i aktivní pohyb. Konkrétně jde například třeba o thai chi, různé sporty, relaxační cvičení, ale i domácí práce.

Navíc je také dobré mít na paměti, že pozitivní účinky mají především ty aktivity, které si zamilujete a nebudou vás příliš stresovat. Cílem není někoho nutit do učení nebo tréninku. Vyloženě vhodné je pokračovat v aktivitách, které nás baví, jdou nám a máme z nich i ze sebe dobrý pocit. Nestyďte se vyzkoušet všechno, co vás napadne. Nikdy není pozdě, pokud neriskujete své zdraví.

Související články