Bolesti břicha mohou být nejrůznějšího původu.
Zdroj: Africa Studio / Shutterstock.com

Účinné způsoby, jak se bavit vší, blech a roupů rychle a přírodním způsobem

Jakkoli se snažíme dodržovat hygienická pravidla, cizopasníci se v naší blízkosti stále objevují. Ostatně, kdo aspoň jednou za život neměl vši? Ale nejde jen o ně, i takoví roupi nejsou zdaleka jen dětským problémem. Zbavit se jich můžeme i bylinkami.

Těžko bychom našli rodiče, které škola nevyzvala k tomu, aby svému potomkovi prohlédli pořádně hlavu, protože se v jeho třídě objevily vši. Nejde ale jen o ně, u malých dětí často řešíme roupy. Jak ale dospějeme, jako bychom propadli pocitu, že žádní parazité nám už nehrozí. Jenže to je omyl, i tu veš dětskou můžeme klidně dostat v dospělém věku. A pokud máte domácího mazlíčka, setkáme se s nějakým tím parazitem jedna dva. A nejen blecha psí, mimochodem opravdu se tak jmenuje, latinsky je to Ctenocephalides canis, občas přeskočí.

Domácí mazlíčci jsou zdrojem různých parazitů. Domácí mazlíčci jsou zdrojem různých parazitů. Zdroj: Renars Jurkovskis / Shutterstock.com

Veš dětská (Pediculus capitis)

Chemické přípravky proti vším. Chemické přípravky proti vším. Zdroj: JPC-PROD / Shutterstock.com Tenhle nepříliš vzhledný asi třímilimetrový tvoreček bude zřejmě nejznámějším cizopasníkem a jedním z těch, kterému se zřejmě nevyhne vůbec nikdo. Nejčastěji ale napadá děti mezi třemi a čtrnácti roky, ale klidně se usídlí i ve vlasech dospělého. Tady saje krev z pokožky hlavy, která pak velmi nepříjemně svědí. Asi každý si zkusil, že běžným mytím hlavy se vši nezbaví. Pomůže samozřejmě strojek a ostříhání vlasů, ale to lze použít spíše jen u mužů či chlapců. Takže když už veš vlasy vašeho dítěte (nebo vás) napadla, lze sáhnout samozřejmě po některém z chemických prostředků.

Použít se dá také odvar z listů ořešáku (Juglans), ten posiluje vlasové kořínky, zmírňuje svědění a působí také jako repelent na vši. Kůru bude určitě potřeba několikrát zopakovat. Ořechové listí můžete také střídat z odvarem ze semene a listů petržele. Ty povařte asi půl hodiny ve vodě a nechte vychladnout. Poté si v odvaru pořádně vymáchejte vlasy.

Pokud jste měli štěstí a vši se zatím objevili jen kolem vás, můžete zkusit preventivně některý z esenciálních olejů. Nabízí se samozřejmě tee tree, tedy olej z čajovníku australského, ale můžete sáhnout také do domácích zásob – pomáhá hřebíček, skořice, ale také šalvěj.

Roup dětský (Enterobius vermicularis)

Občas říkáváme zlobivým dětem, že mají roupy. I to naznačuje, jak poměrně běžným parazitem tenhle hlíst je. Tento druh žije výhradně v lidském tlustém střevě, sameček dosahuje délky asi 6 mm, samička je dvojnásobně velká. Roupy bychom rozhodně neměli ignorovat. Mohou totiž způsobovat průjmy, později i zánět střeva. Jsou dokonce poměrně časté případy, kdy u dětí vyvolává apendicitidu, tedy zanícení slepého střeva. Přenáší se pomocí vajíček, ty kladou samice, které vylézají v noci z konečníku. Na to, že v našem těle hoduje tenhle parazit, nás nejčastěji upozorní pálení a svědění v oblasti konečníku, později se přidává únava, bolesti břicha, a problémy s vyprazdňováním.

Pelyněk si můžeme nasušit do zásoby Pelyněk si můžeme nasušit do zásoby Zdroj: kariphoto / Shutterstock.com

Pokud si ve stolici všimnete vajíček či dokonce už dospělých jedinců, neváhejte s návštěvou lékaře. Důležité je ale současně omezit příjem cukru, zejména toho bílého. Dobře se osvědčuje také česnek, který je všeobecně známý jako přírodní antibiotikum, pomáhá i proti parazitům. K průplachům střev se využívá ořešák černý (Juglans nigra), proti parazitům žijících ve střevech dobře zabírá šťáva ze zelených slupek. Sáhnout můžete také po čaji z pelyňku pravého (Artemisia absinthium). Sice vám asi nebude chutnat, ale rozhodně se nebude líbit ani parazitům uvnitř vašeho těla. Vývar z květu a listů má totiž velmi silné antimikrobiální účinky a pomáhá zlepšit trávení.

Tasemnice bezbranná (Taenia saginata)

Vajíčka tasemnice Vajíčka tasemnice Zdroj: Shutterstock.com / Jarun Ontakrai

Dříve se jednalo o velmi běžného parazita, ale dnes už se s ním setkáváme – alespoň v našich zeměpisných šířkách – spíše sporadicky. To ale neznamená, že jsme před ní v bezpečí. Její dílek se do našich útrob může dostat třeba prostřednictvím nedostatečně tepelně opracovaného kousku masa. A z jednoho dílku pak může tasemnice dorůst klidně i devíti metrů. S tasemnicí lze bojovat podobně jako s roupy, i tady je na místě výplach střev. Uplatní se opět ořešák či pelyněk. Pokud se na to cítíte, bývá někdy doporučován i absint. To je o něco příjemnější pití, ovšem rozhodně bychom to s ním neměli přehánět. Dobře zafunguje i olej z dobromysle obecné (Origanum vulgare) neboli oregana. Ten je považován za jednu z vůbec nejsilnějších protiparazitárních, antivirálních a antibakteriálních přírodních látek. Velmi dobře účinkuje na všechny střevní parazity.

Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides)

škrkavka, Ascaris, je obtížným vnitřním parazitem škrkavka, Ascaris, je obtížným vnitřním parazitem Zdroj: Rattiya Thongdumhyu / Shutterstock.com

Škrkavka je také hlíst, podobně jako roup. Vyskytuje se mnohem vzácněji, ročně bývá popsáno asi 30 případů. Nežije jako velká část střevních parazitů ve střevě tlustém, ale v tom tenkém. A není to žádný drobeček, dospělí jedinci mohou dosahovat až 20 centimetrů. Její přítomnost silně ohrožuje zdraví, v některých případech poškodí střeva, což může být pro člověka fatální. Často také způsobuje ucpání střeva, a dokonce – když během larválního stádia putuje tělem – zasahuje i dýchací cesty.

Na škrkavku opět platí sada proti parazitických bylinek, o kterých už byla řeč. Navíc se hodí pití odvaru z mateřídoušky obecné (Thymus vulgaris) či jí příbuzných tymiánů. Tahle rostlinka totiž stimuluje činnost brzlíku a právě tím velmi významně ovlivňuje imunitní reakce našeho těla. Pro zlepšení účinku jej lze kombinovat i s echinaceou. Přímo proti střevním parazitům pak dobře funguje také tymiánový olej.

Akční letáky