Jak pečovat o jizvy a jizvičky přírodním způsobem
Zdroj: WildStrawberry / Shutterstock.com

Jak pečovat o jizvy a jizvičky přírodním způsobem a kdy už navštívit chirurga?

Jsou součástí přirozené obnovy kůže a u hlubších ran se jim nelze vyhnout. Pokožka v narušeném místě není stejná – může být světlejší, tmavší, červená, vystouplá, propadlá… Na čem to závisí? Velkou roli hraje genetika i příčina rány, ale jak bude jizva vypadat po zhojení, může zásadně ovlivnit správná péče.

KDYŽ MÁTE ČERSTVOU RÁNU

DEJTE NA DOPORUČENÍ LÉKAŘŮ

Jak se poranění zhojí, záleží i na tom, jak vzniklo. Nejmenší následky nechávají plánované operace, největší pak úrazy nebo popáleniny, protože důležitou roli hraje i stav kůže kolem rány. Pokud je například pohmožděná, bude se i jizva hojit hůře. Dokud je rána otevřená, platí nejjednodušší pravidla – držet místo čisté, hlídat si možný zánět, dopřát si klidový režim (doporučuje se šest týdnů, ale záleží na povaze rány) a začít s jizvou pracovat co nejdříve po tom, co se zacelí. Důvěřujte lékařům a neexperimentujte.

Pokud si doma sáhnete na žehličku, kůži rychle zchlaďte a potřete tea tree nebo třezalkovým olejem Pokud si doma sáhnete na žehličku, kůži rychle zchlaďte a potřete tea tree nebo třezalkovým olejem Zdroj: Shutterstock.com

VYZKOUŠEJTE: Nejhorší jizvy a nejbolestivější hojení jsou spojené s popáleninami. Pokud si doma sáhnete na žehličku, spálíte se o troubu a podobně, kůži rychle zchlaďte a potřete tea tree nebo třezalkovým olejem. Kůže se bude hojit snáze.

JAKMILE SE JIZVA ZACELÍ, ZAČNĚTE S MASÁŽÍ

Pokud jste po operaci a lékař péči o jizvu nezmínil, můžete se řídit vyndáním či vypadnutím stehů. Jakmile jsou venku a rána se nikde nerozšklebuje či nehnisá, začněte s masáží. Doporučuje se zejména tlaková, kdy bříškem prstu místo stlačíte asi na 30 sekund a pak se posunete o kousek dál a zopakujete, dokud nepromačkáte celou délku jizvy. Tlak pomáhá proti vzniku hypertrofických (vystouplých) jizev. Vhodné je i bříšky prstů jemně pružit jizvou do všech stran, aby kůže nepřirostla k podkladu a jizva pak netáhla.

Masáž prospěje i několik let starým šrámům. Masáž prospěje i několik let starým šrámům. Zdroj: Shutterstock.com

VYZKOUŠEJTE: Tlakovou masáž si můžete zpříjemnit masážními pomůckami – hodí se třeba i populární masážní váleček na obličej, který možná máte doma k nanášení krémů. Masáž prospěje i několik let starým šrámům.

KDYŽ CHCETE PODPOŘIT KŮŽI V OBNOVĚ

POMŮŽOU BYLINKY I SILIKON

Základem péče o jizvu by mělo být také pečlivé promazávání. Kůže by neměla být nikdy suchá. Naše babičky používaly sádlo nebo třezalkový či šípkový olej, vy dnes můžete sáhnout i po bambuckém másle, panthenolu ve spreji, vitaminu E, Hemagelu či po silikonových páscích nebo gelech – studie ukazují, že silikon snižuje zarudnutí a svědivost a předchází vzniku nevzhledných vystouplých jizev nebo neohraničených keloidů.

Pokud přece jen dáváte přednost babským radám, můžete jizvu zkusit potírat medem Pokud přece jen dáváte přednost babským radám, můžete jizvu zkusit potírat medem Zdroj: Shutterstock.com

VYZKOUŠEJTE: Pokud přece jen dáváte přednost babským radám, můžete jizvu zkusit potírat medem, který zvláčňuje a hydratuje. Podobně funguje třeba i jogurt. Na propadlé jizvy po akné se doporučuje aloe vera nebo tea tree olej a staré zarudlé jizvy lze prý zesvětlit potíráním citronovou šťávou, kterou nanesete vatovým tamponem dvakrát denně na půl minuty.

KDYŽ NIC NEPOMÁHÁ, SVĚŘTE SE CHIRURGOVI

Moderní medicína má pochopení i pro estetickou stránku věci. Rána může být perfektně zhojená, ale výsledná jizva je vidět na sto honů. Může být rudá až fialová, výrazně vystouplá, ale i propadlá, anebo se v místě může vytvořit nevzhledný keloid, který se rozlézá i mimo jizvu. Vzhled jizvy je možné zlepšit použitím laserů, pokud ji chcete zesvětlit nebo i odstranit přebytečné vazivo, drobnější nedostatky zjemní chemický peeling nebo dermabraze. V některých případech pomůže jizvu vyříznout a sešít plastickým stehem znovu.

Proces regenerace je zdlouhavý, ale dejte jí čas Proces regenerace je zdlouhavý, ale dejte jí čas Zdroj: Shutterstock.com

VYZKOUŠEJTE: Jizva se intenzivně mění až 18 měsíců od svého vzniku. Proces regenerace je zdlouhavý, ale dejte jí čas. Někdy může být žádné řešení tím nejlepším řešením. U velkých operací nebo zranění se smiřte s tím, že kůže už jako dřív vypadat nebude a stopy zůstanou.

Zdroj: Časopis Kondice

Akční letáky