Trápí vás kromě řídnutí vlasů také únava, slabost, časté či bolestivé močení, vysoký krevní tlak nebo otoky v obličeji a končetinách? Tyto příznaky mohou signalizovat právě problémy s ledvinami, které mají na starost filtrování odpadních látek z našeho těla a udržování rovnováhy tekutin. Pokud jsou v ledvinách narušeny tyto procesy, měli byste jim rychle dopřát to, co nutně potřebují.

Začleňte do svého jídelníčku těchto 12 potravin, které prospívají zdraví ledvin. Jaké to jsou, zjistíte z videa na YouTube, na kanálu SugarMD:

Zdroj: Youtube

Pravidelný příjem vody

Dodržování pitného režimu je pro správné fungování ledvin velmi podstatné. Obecně platí, že byste měli vypít minimálně 8 sklenic vody denně. Ta pomáhá nejen odplavovat toxiny, ale také udržovat tekutinovou rovnováhu v těle, což je zásadní pro zdraví ledvin. S dostatečným příjmem vody tak můžete zpozorovat i zlepšení kvality vašich vlasů a celkového zdraví.

Omezení konzumace soli

Příliš vysoký příjem soli může zatěžovat ledviny a zvyšovat krevní tlak. Snažte se proto omezit konzumaci slaných potravin a raději používejte na dochucení pokrmů bylinky a koření. Kromě toho, že skvěle dokážou nahradit sůl, vám mohou poskytnout rovněž celou řadu zdravotních benefitů pro vaše tělo.

Zdravá a pestrá strava

Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a kvalitní bílkoviny může podpořit zdraví ledvin a tím i růst vlasů. Důležité živiny jako jsou vitaminy, minerály a antioxidanty jsou zásadní pro správné fungování celého organismu, včetně ledvin. Snažte se tudíž o vyváženou stravu, která obsahuje veškeré tyto živiny a naopak se vyhněte potravinám bohatým na tuky a jednoduché cukry, které ledvinám rozhodně neprospívají.

Pravidelná fyzická aktivita

Pravidelný pohyb a cvičení podporuje oběh krve, což má pozitivní vliv i na zdraví ledvin. Fyzická aktivita navíc snižuje riziko vzniku obezity a dalších onemocnění spojených s nedostatečným pohybem. Zkuste si udělat každý den alespoň chvilku času na fyzickou aktivitu jako je chůze, běh nebo cvičení, a brzy jistě uvidíte veškeré pozitivní změny na svém zdraví, které s sebou pravidelný pohyb přináší.

Dejte sbohem alkoholu a kofeinu

Podobně jako sůl, tak i konzumace alkoholu a kofeinu může negativně působit na zdraví ledvin a zapříčinit jejich poškození. Alkohol i kofein totiž způsobuje dehydrataci a zvýšení krevního tlaku, a proto byste je neměli konzumovat dlouhodobě ve vyšších dávkách. Pokud dopřejete svým ledvinám patřičný odpočinek od alkoholu a kofeinu, zaručeně vám poděkuje celý organismus.

Související články

Zdroje: aazdravi.cz, idnes.cz, ledviny.cz