Melounová semínka jsou, podobně jako i prakticky všechna ostatní, velmi bohatá na živiny a další látky, které našemu tělu prospívají. Vyhazovat je se tak z tohoto pohledu zdá jako zcela zbytečné plýtvání. Co nám může takové melounové semínko všechno přinést a s čím pomůže?

S čím vším nám umí pomoci meloun? Podívejte se na toto video:

Zdroj: Youtube

Samé zdravé látky

Nejprve je dobré si uvědomit, že každé z melounových semínek je maličkou zásobárnou hořčíku, zinku, železa, nenasycených mastných kyselin a dalších tělu prospěšných látek. Jakmile si toto zapíšeme do paměti, bude již celkem jednoduché odvodit si jejich pozitivní účinky. Ty právě díky hořčíku, který je schopný pomáhat s regulací metabolismu sacharidů, mohou ocenit lidé ohrožení diabetem. Můžeme je považovat jak za prevenci, tak ale také za příspěvek k léčbě v případech, kdy se již cukrovka 2. typu u pacienta objevila.

Hubnete? Pomůže meloun

Látky, obsažené v melounových semíncích ale neovlivňují jen metabolismus sacharidů, ale mají vliv na proces přeměny přijaté potravy v těle i v obecném pojetí. Dobrou zprávou pro věčné dietáře i pro ty, kteří potřebují pár kilo shodit jednorázově je zjištění, že právě tito drobní pomocníci zrychlují metabolismus. Nebyla by tedy škoda se o jejich účinek připravit?

Pro pevné kosti a vlasy

Nejen cukrovka, ale také osteoporoza se musí mít před melounem na pozoru. Již zmiňovaný hořčík, ale také draslík a meď napomohou posilovat kostní hmotu. Pokud budeme hovořit o posilování, nemůžeme vynechat jejich vliv na vlasy. Také ozdoba hlavy a podle známého rčení “koruna krásy” bude vděčná za výživu, kterou mohou tato semínka přinést. Železo, hořčík, mangan, zinek či měď - to jsou přece základní složky všech možných draze prodávaných doplňků stravy, které mají zajistit ještě krásnější vlasy. Meloun nám je spolu s bílkovinami nabízí zdarma.

Poděkuje i srdce

Nebudeme si nalhávat, že pravidelná konzumace melounových semínek sama o sobě zabrání srdečním chorobám, ale jako příspěvek k prevenci infarktu je brát můžeme. V tomto případě pomohou hlavně nenasycené mastné kyseliny, hořčík, regulující krevní tlak nebo železo, které je tolik potřebné pro tvorbu hemoglobinu, nebo-li červeného krevního barviva a tím i přenos kyslíku z plic do tkání celého těla.

Ucítíte ten rozdíl

Cítíte se bez energie, věčně unavení a chytí se vás každá infekce, která se mihne kolem? Pak budou – už nepřekvapivě – prospěšná právě melounová semínka. Železo, minerály a vitamíny ze skupiny B-komplexu podpoří imunitní systém, výživné látky dodají energii a již uvedená “béčka” podpoří zdraví nervové soustavy a působí tak i jako prevence proti rozvoji demence.

Něco pro muže

Zatímco vliv na rychlost metabolismu ocení pravděpodobně hlavně ženy, muži zase mohou melounová semínka chválit za schopnost zvyšovat jejich plodnost díky bohatému obsahu zinku, který pozitivně působí na kvalitu spermií. Kromě toho pomáhají díky látce lykopen, kterou také obsahují, předcházet vzniku rakoviny prostaty, případně zpomalovat rozvoj nemoci.

Semínka pro krásu

To všechno a ještě něco navíc nabízejí drobná semínka, která většina z nás docela zbytečně vyhazuje. Pokud se s nimi smíříme a rozhodneme se využívat jejich vliv na naše tělo, bude nám navíc odměnou i zdravější, jasnější a mladistvěji působící pokožka bez suchých míst a exémů.

Ještě plánujete koupi bezsemenných melounů nebo si naopak budete vybírat právě ty, v nichž budete cítit možnost, že ukrývají co nejvíce tohoto zdravého bohatství?

Rozhovor s Markétou Vlčkovou, lékařkou a členkou České mykologické společnosti, si poslechněte v podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Zdroje: healthshots, pharmeasy, fajnejidlo,