Křehké nehty, které mají tendence k třepení a lámaní, jsou důkazem toho, že vám v těle scházejí některé vitamíny a důležité látky, které je potřeba doplnit. Často je příčinou i nedostačující a nevhodná péče.

Může se jednat jak o špatně provedenou manikúru, nebo o fakt, že používáte agresivní čisticí prostředky bez ochranných rukavic. Stejně tak mohou být lámavost i třepení nehtů způsobené kožními a systémovými chorobami. Jak tedy nesnázím nehtů účinně předcházet a řádně je zpevnit?

Chcete znát top 5 věcí, co o vás prozradí nehty? Podívejte se na toto YouTube video na kanále TopTrendingCZ:

Zdroj: Youtube

Zdravý životní styl

Zdravé nehty jsou vždy silné, pevné a hladké. Pokud je takové nemáte a chcete zlepšit jejich kvalitu, zamyslete se nad svým jídelníčkem a celkovou životosprávou. Nehty negativně ovlivňuje například nedostatek bílkovin, vitamínů B, C, E a A, stejně tak hořčíku, vápníku, zinku a železa. Špatný vliv má na nehty také nedostatečný pitný režim, a to hlavně v zimě, kdy přirozeně pijeme méně a nehty jsou navíc vystavené nízkým venkovním teplotám.

Které potraviny nehtům prospívají

Ke zdraví nehtů prospívá, když si každý den dopřejete trochu celozrnného pečiva, červené řepy, mrkve nebo petržele. Skvělým pomocníkem je také jablko, které je zásobárnou křemíku, jež je důležitý pro stavbu a pevnost nehtů. Významným minerálem, který je do těla potřeba doplnit, je hořčík. Najdete ho v mléčných výrobcích a zelené zelenině. Zcela jistě se zaměřte i na potraviny s obsahem zinku, jezte tedy pravidelně vejce, ryby a dýňová semínka a nezanedbávejte ani dostatečný přísun železa, které obsahuje například červené maso. A další tipy na zpevnění narušených nehtů?

Výživná kúra

Zkuste osvědčenou výživu na nehty podle našich babiček. K její přípravě vám postačí ingredience, které máte jistě běžně doma. Na roztřepené a lámavé nehty dokonale zabírá směs z mléka, žloutku a medu. Do této lázně ponořte ruce a nechte alespoň 10 minut působit. Následně se umyjte a ruce i nehty natřete výživným krémem.

Zábal z olivového oleje

Dalším účinným způsobem, jak účinně posílit nehty, je teplý olejový zábal. Nejprve si olej lehce přihřejte a buď do něj ruce ponořte, nebo si jím pečlivě potřete nehty a jejich okolí. Pak ruce zabalte do nahřátého ručníku a nechte 10 minut působit. Nakonec je osušte papírovým ubrouskem a zbylý olivový olej nechte přirozeně vsáknout.

Cibule

Velkým pomocníkem je pro nehty i obyčejná cibule. Stačí zeleninu rozříznout a potřít si nehty i jejich okolí. Pokud to budete dělat pravidelně, postupem času nehty ztratí svou křehkost. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému odéru cibule, stačí si předem protřít ruce olivovým olejem.

Související články

Zdroje: www.alza.cz, www.mondinail-blog.netsranky.cz, www.prozeny.cz