Na jaře se vše probírá zpět k životu s nejsilnější silou v roce, a proto byste rozhodně neměli zaspat na vavřínech. Na lukách či dokonce i na své zahradě můžete zpozorovat mladé kopřivy, pampelišky, medvědí česnek a další bylinky, které lze přidávat do různých pokrmů. Připravit si z nich můžete také vynikající domácí pesto, ze kterého budete přímo nadšení!

Podívejte se na video recept, podle kterého můžete připravit jarní pesto třemi způsoby:

Zdroj: Youtube

Sběr divokých bylin

Než začnete divoké byliny sbírat, je velmi důležité, abyste netrhali na špatném místě. Rozhodně není vhodné je sbírat ve městě, u silnice či u pole, kde hrozí, že by byly znehodnoceny chemií. Vydejte se raději do přírody mimo civilizaci, anebo klidně i na vlastní zahradu. Tam už jen stačí nasbírat čerstvé mladé listy, které mají nejlepší chuť a jsou dobře stravitelné.

Řada pozitivních účinků

Oproti zelenině obsahují divoké byliny mnohem více vitaminů, minerálů a dalších prospěšných látek pro naše zdraví. Jejich pravidelnou konzumací se organismus pročišťuje a imunitní systém posiluje. Různé druhy divokých bylin mají odlišné pozitivní účinky na tělo, a proto je dobré sbírat zrovna ty, které vám dokážou nejvíce pomoci.

Kombinace tří bylinek

Kopřiva dvoudomá, česnáček lékařský a bršlice kozí noha jsou skvělou kombinací bylinek na výrobu domácího pesta. Kopřiva je známá bylina, která podle vědců působí močopudně, posiluje nervový systém, zmírňuje astmatické záchvaty a obsahuje cenné látky, jako jsou třísloviny. Česnáček má podle některých vědeckých studií blahodárné protirakovinotvorné a antiseptické účinky a zároveň působí jako přírodní antibiotikum. Bršlice je podle vědců vhodná mimo jiné při léčbě dny. Efektivně snižuje srážlivost krve a podporuje trávení.

Kopřiva jako základ

Kopřiva je v bylinkovém pestu skvělá rovněž s medvědím česnekem a pampeliškovými listy. Na medvědí česnek byste ale měli co nejdříve vyrazit, jelikož má o něco kratší sezónu než ostatní divoké byliny. U pampelišky sbírejte nejmladší listy, které ještě nejsou příliš tuhé. Tato bylina, zahrádkáři často označována za plevel, dokáže pomoct při překyselení organismu.

Jednoduché jarní pesto

Hlavními složkami pesta jsou bylinky, kvalitní olej a ořechy. Množství ingrediencí záleží jen na vás či podle toho, kolik bylinek nasbíráte. Očištěné listy rozmixujte spolu s vlašskými nebo lískovými ořechy a olejem. Nakonec už jen osolte a přendejte do malých skleniček. Jarní bylinkové pesto se hodí na těstoviny, chleba, do salátů, k zelenině nebo masu.

Související články

Zdroje: vitalia.cz, viadelicia.sk