Petržel a petrželka nejsou jen voňavé a chutné

Určitě jste slyšeli o tom, že jíst bychom měli pestře a určitě bychom v jídelníčku a pitném režimu neměli zapomínat na bylinky a koření. Místní zeleň, ale i bylinky a koření u nás nepěstované a dovážené mohou tělu v mnohém pomoci. Podobně je na tom také petržel, ale má to jeden háček.

I obyčejná kudrnka nebo petrželka s hladkým listem obsahuje spoustu zajímavých látek. Je nejen voňavá a chutná v polévkách nebo na přílohách, ale lidé z ní vaří odvary a léčí různé neduhy. Je bohatá na antioxidanty, vitaminy A, C a K, látky v ní obsažené mají protizánětlivé účinky, působí pozitivně na kosti, imunitu i trávení. Tak proč by si ji měli někteří odpustit?

Ani s petrželí se to nesmí přehánět

Jako každá bylinka či potravina i petržel může být dráždivá. Citlivost na některé koření včetně petrželky může způsobovat nadýmání či průjmy kdykoli během života, nicméně ve vyšším věku je možné zvýšení citlivosti, a proto i vyvarování se petržele, pokud se takové problémy objeví. Obdobně je tomu i při alergiích, které se také mohou objevit zcela nečekaně, bez jakýchkoli předchozích problémů.

Pokud ovšem používáte především semena petržele a či nálevy ve velkém množství nebo z ní připravujete pravidelně dlouhodobě čaj či tinkturu, mohou se objevit i další problémy. Jde například o nevhodnost kombinování s různými léky. Bylinka totiž ovlivňuje i procesy v játrech. Neplatí to rozhodně pro všechna léčiva a rozhodně je vhodné informovat o užívání preparátů z petrželky lékaře nebo kúru přerušit či nahradit jinou.

Kdy si dát na petržel extra pozor?

Petrželka totiž ovlivňuje i ředění krve, což zmiňují i odborníci z online magazínu WebMD. Ve vyšším věku je častější používání léků na ředění jako je například warfarin. Petrželka navíc obsahuje vitamin K, což je problematické právě při užívání těchto léků.

Petrželkové kúry bývají doporučované pro zlepšení zdraví ledvin či přímo při ledvinových kamenech. U lidí, kteří mají chronické problémy nebo prodělali závažnější onemocnění ledvin, však nelze takovou samoléčbu doporučit. Pokud na použití bylin trváte, konzultujte vše a nechte lékaře sledovat váš stav, abyste si zbytečně neublížili a neplatí to jen pro starší ročníky. Při zánětu ledvin by petržel neměl užívat nikdo, i když jinak ledvinám prospívá.

Nejen senioři, ale také těhotné ženy by se měly užívání petržele zdržet. Podporuje totiž také svíravost dělohy. Dříve byla petržel používaná právě k tomu, aby napomohla potratu.

Související články

Zdroje: bylinkopedie.cz, dobrakondice.cz, webmd.com