obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pískavice řecké seno, koření a lék

Semena pískavice mají typické, ostré aroma a hořkou chuť. Používají se na dochucení pokrmů i v kořenicích směsích, například v čubrice. Dovede také hojit, posilovat tělo i snižovat krevní tlak.

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) planě roste ve Středozemní. Pěstovat ji lze i u nás, v teplejších oblastech i zplaňuje. Používá se jako koření, má ovšem i řadu léčivých účinků.

pískavice řecké seno Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) Zdroj: Shutterstock.com / mirzamlk

Pískavice pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi i krevní tlak. Povzbuzuje látkovou výměnu, příznivě působí na žaludek i střeva, povzbuzuje chuť k jídlu. Nejen proto má celkově posilující účinky, zvláště v rekonvalescenci. Při zevním použití urychluje hojení ran, zanícené kůže či nehtových lůžek.  

Prášek i obklad

  • Semena užíváme nejlépe ve formě prášku. Třikrát denně půl kávové lžičky můžeme rozmíchat v jogurtu, medu nebo zavařenině. ideáloní je namlít semena až těsně před užitím, vždy jen potřebnou dávku.
  • Z podrcených semen lze připravit i nálev. Jako kůru semena užíváme po dobu tří týdnů.
  • Zevně se aplikujeme kaši z rozvařených semen, nebo obklad namočený v odvaru z pískavice.

 

Pokud pískavici pěstujeme, semena je třeba ze zralých lusků vymlátit a poté nechat dosušit ve velmi tenkých vrstvách. 

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) Zdroj: Shutterstock.com / kostrez

Tajemství účinku

Semena jsou velmi bohatá na hojivé slizové látky, které tvoří až 30 % jejich obsahu. Dále v nich najdeme kvalitní bílkoviny, tuk, silici, triterpenové saponiny, flavonoidy, alkaloid trigonelin, lecitin, množství fosforu, železo, cholin a olej, který zevně prokrvuje pokožku. Rostliny díky obsahu saponinů ve vodě pění a lze jimi nahradit i čisticí prostředky.

Akční letáky