Pískavice řecké seno neboli Trigonella

Tato rostlina se pěstuje především ve Středomoří a má řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Možná jste o ní již slyšeli pod lidovými názvy senovka, kozí roh nebo fenegrek.

Původem pochází z Euroasie a Afriky. Jedná se o typické koření pro východoindickou kuchyni a oblasti Středního východu, její semena jsou součástí mnoha kořeněných směsí. S oblibou se používá nejen pro svou nutriční hodnotu, ale i pro své aroma. Semena připomínají vůni javorového sirupu. Pískavice se používá čerstvá do salátů, ale lze ji i vařit i sušit.

Chcete se dozvědět o pískavici více? Podívejte se na toto zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Jedna z nejstarších kulturních rostlin světa

Pískavice je známá již z doby bronzové, a to díky nálezu, který byl objevený v Iráku zhruba 4000 let př. n. l. Poprvé byla tato bylinka písemně zaznamenaná staroegyptskými hieroglyfy. Antičtí filozofové v Řecku a staří Římané ji používali ke zbystření své mysli a pravidelně si s ní dochucovali víno. Za Kristova života se v Galileji využívala jako běžná potravina a pískavice je také jednou ze základních bylinek ájurvédské medicíny.

Lymfatický čistič

Pískavice dokonale podporuje funkci lymfatického systému. Napomáhá pohybu lymfatických tekutin po celém těle. Díky tomu se organismus lépe zbavuje nežádoucích látek a toxinů z tělesných tkání. Pokud se tato tekutina hromadí a vznikají otoky, tzv. lymfedémy, mohou způsobovat další zdravotní komplikace.

Proto je pískavice výbornou prevencí otoků a zvětšených lymfatických uzlin. Pávě v období kolem 50 vám tedy bylinka pomůže nakopnout celý imunitní systém, odbourá případnou únavu a nadbytečný stres a bude se vám po ní i lépe spát.

Posilovač hormonů

Velice zajímavý je i vliv této bylinky na pohlavní hormony. Řecké seno se již od dávných dob využívalo i jako účinné ženské i mužské afrodiziakum. Ženám usnadňuje klimakterium, protože vyrovnává hladinu hormonů a mužům pomáhá udržet správnou hladinu testosteronu, a tím i libido, erekci a celkovou životní energii. Pískavice totiž obsahuje látku diosgenin, která je důležitým prekurzorem tvorby pohlavních hormonů.

Všestranně léčivá Pískavice

Řecké seno obsahuje mnoho užitečných látek a zejména saponiny zajišťují jeho výborné antibakteriální, antioxidační a protirakovinné účinky. Díky této kombinaci rostlina pozitivně ovlivňuje naše zdraví. Pískavice je výborná nejen na záněty dýchací cest, ale stejně tak funguje na záněty trávicí soustavy. Odvar vám tedy skvěle uleví od kašle, bronchitidy, ale i od nepříjemného nadýmání, průjmů, zácpy, zánětu střev i žaludku. Stejně tak je výborným prostředkem na snížení hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Je vhodná při diabetu, onemocnění cév, srdce a účinkuje i na artritidu.

Související články

Zdroje: www.celostnimedicina.cz, www.primulus.cz, www.primulus.cz, www.bylinkyprovsechny.cz