Káva je pro mnohé ženy nutným ranním společníkem.
Zdroj: Shutterstock.com

Může časté pití kávy ovlivnit velikost prsou?

Málokterá žena je se svými ňadry plně spokojena. Buď jsou příliš malá, nebo naopak zbytečně velká, nemají pěkně kulatý tvar, vypadají povislá. Pochopitelně nás proto zajímá, zda můžeme vzhled prsou ovlivnit stravou. Jak na ně působí například káva?

Zdroj: www.nicswell.co.ukwww.novinky.cz, Helena Jernström z Lundské univerzity

Téma vztahu mezi objemem hrudního koše a popíjením kávy vědci nakousli čistou náhodou, když zkoumali možnou roli lahodného hořkého moku v prevenci rakoviny prsu. Předchozí studie totiž naznačily, že kofein potlačuje tvorbu ženského hormonu estrogenu, jehož nerovnováha je spojena s vyšším rizikem rozvoje nádorových onemocnění ženských orgánů. Tato teorie samozřejmě vyvolala vlnu dalších výzkumů, které ji chtěly ověřit. Jeden takový provedla i skupina švédských vědců vedená profesorkou Helenou Jernström na 269 dobrovolnicích.

Ovlivní pití kávy růst prsou?

Během výzkumu se posuzovalo nejen pití kávy, hladina hormonů a výskyt rakoviny prsu, ale také genotyp a objem prsou. Podle Heleny Jernström zhruba polovina žen v sobě nosí gen aktivující enzym CYP1A2, který ovlivňuje metabolismus kofeinu a při pití tří až pěti šálků kávy denně udržuje různé druhy estrogenů ve správném poměru. Pokud tedy patříte k nositelkám této genové varianty, pravidelné pití kávy vás opravdu může chránit před rozvojem rakoviny prsu. Zároveň to ale znamená, že jsou vaše ňadra možná drobnější, než by mohla být v případě, že byste kávu nepila.

Káva prospívá zdraví – a kupodivu to platí u lidí i rostlin Může časté pití kávy ovlivnit velikost prsou? Zdroj: G-Stock Studio / Shutterstock.com

Abychom byli přesnější, výzkum přímo nedokázal, že pití tří a více šálků kávy denně ňadra zmenšuje, a od podobných zjednodušených závěrů se distancovala i sama vedoucí studie. Statistika pouze ukázala, že milovnice kávy s určitým genotypem mívají menší objem prsou než ženy, které kávu nepijí nebo mají genotyp odlišný. Rozhodně se ale nedá říci, v jakém časovém horizontu ke zmenšení prsou dochází, a zda v tom nehrají roli také další faktory.

Objem poprsí dobrovolnic navíc nebyl měřen nijak přesně. Výzkumníci přistoupili k ženskému ňadru jako k jehlanu a jeho objem počítali podle vzorce "obsah základny krát výška děleno číslem 3". A protože zdaleka ne každá žena má prsa tvarovaná do podoby úhledných jehlanů, vypočítané údaje mohou být zavádějící.

Vědci zdůrazňují, že obava ze zmenšení prsou při popíjení kávy není na místě. A pokud se tak stane, je to vlastně jen k dobru - znamená to totiž, že máte ten správný genotyp, který snižuje riziko vzniku obávané rakoviny prsu.

(Zdroje: https://www.discovermagazine.com/health/worst-science-article-of-the-week-drinking-coffee-shrinks-your-breasts, https://www.nicswell.co.uk/health-news/breasts-genes-and-coffee)

Akční letáky