Dospělý člověk by měl přes den vypít okolo 1,5 l tekutin, jen je dobré dávat si pozor, co a kdy pít. Během noci je totiž lidské tělo nastavené na snížený výdej moči během spánku. Díky tomu se máte možnost ve spánku bez přerušení zrelaxovat 6 až 8 hodin.

Pitím před spaním se tento cyklus podle výsledků vědeckých studií bohužel narušuje. A právě nedostatek spánku má neblahý dopad na lidské zdraví. Nebezpečí je vystaven především kardiovaskulární systém, což se může projevit problémy s vysokým krevní tlakem, vysokou hladinou nezdravého cholesterolu, srdečními obtížemi, dokonce i karcinomem močového ústrojí. Neblahým doprovodným efektem je také přibírání na váze.

Jak si zajistit lepší spánek, se můžete inspirovat ve videu:

Zdroj: Youtube

Večer před spaním pijte v předstihu

Voda je pro náš organismus nepostradatelná a pro dobrou kondici a zdraví je nutné dodržovat správný pitný režim. Potřebujeme vodu na dostatečnou hydrataci celého organismu, a to především během dne. Naposledy byste se měli řádně napít tak 2 hodiny před spaním. Jinak si narušíte klidnou noc potřebou na toaletu. V tomto případě se pak špatně opět usíná.

Pozor na některé druhy nápojů

Zpravidla většinu tekutin pijeme, abychom doplnili tělu chybějící vodu. Díky tomu dochází v těle ke správné fyziologické rovnováze. Jsou však nápoje, které naopak dehydratují a důsledkem je pak časté močení. Jedná se hlavně o kávu a některé druhy čajů s kofeinem, který má silné močopudné vlastnosti. Ve vysokých dávkách může způsobit náhlou dehydrataci organismu. Tento problém se tedy týká i energetických nápojů a coly.

S alkoholem je to podobné

Alkohol podle vědců značně snižuje kvalitu spánku. Funguje podobně jako kofein a vyvolává časté nucení na močení a odvodnění organismu. Tyto účinky se ještě mnohonásobně zvyšují v kombinaci s energetickými nápoji.

Přemýšlejte i u jídla

Konzumací těžkého jídla v nevhodnou hodinu se stimuluje mozek k výkonnosti, a tak nastávají situace, kdy se člověk v posteli převaluje ze strany na stranu a nemůže usnout. Stejně tak bude zaměstnán i váš trávicí systém a bude vás tížit nafouklé břicho. Stejně tak není vhodné jíst brzy před spaním ani lehké jídlo, organismus by měl být připraven na odpočinek a nutné metabolické procesy. Poslední jídlo je obecně doporučováno cca 2 až 3 hodiny před ulehnutím.

Odložte mobily a počítače

Tyto elektronické přístroje nadměrně stimulují mozek, který by měl být před spaním v klidu. Nevhodné je i vnímání modrého světla, které potlačuje tvorbu spánkového hormonu a narušuje takzvané vnitřní hodiny těla. Mozek tak nedostává informaci, že je čas ke spánku. Proto vypněte veškerou elektroniku alespoň hodinu před spaním.

Usínejte s klidnou hlavou

Nenoste si sebou do ložnice celodenní starosti. Jakmile ulehnete na lůžko, uvolněte se a párkrát se zhluboka prodýchejte. Odložte veškeré myšlenky, které by zbytečně narušovaly kvalitu usínání a spánku. Minimálně hodinu před odchodem do ložnice si navozujte jen příjemné a relaxační myšlenky.

Vyhněte se aktivnímu pohybu

Pokud patříte mezi sportovce a rádi se hýbete, vyhněte se aktivnímu pohybu zhruba 3 hodiny před spaním. Jakákoliv velká fyzická aktivita těsně před spaním váš organismus nabudí a vy nebudete moci „zabrat“ a oddychovat v hlubokém spánku. Raději si naordinujte podvečerní procházku na čerstvém vzduchu.

Denní příjem tekutin


Množství tekutin, které by člověk měl vypít za den, závisí na mnoha faktorech, včetně věku, pohlaví, tělesné hmotnosti, fyzické aktivity a klimatických podmínek. Obecně se doporučuje, aby dospělý člověk průměrně vypil přibližně 2 až 2,5 litru tekutin denně. To zahrnuje vodu, čaje, kávu a další nápoje. V horkém počasí nebo při fyzické aktivitě je nutné pít více tekutin. Důležité je především poslouchat své tělo a hydratovat se, když máte žízeň. Nedostatek tekutin totiž vede k dehydrataci, která má negativní vliv na naše zdraví.

Zdroje: www.nocvsuchu.cz, www.healthline.com, www.prostreno.cz