Plnohodnotný a klidný spánek je nesmírně důležitý pro zdraví celého organismu. Člověk v něm normálně stráví zhruba jednu třetinu svého života. Jedná se tak o jednu z časově nejnáročnějších „aktivit“, které se můžeme věnovat.

Pokud je spánku nedostatek, bohužel se to brzy projeví nejen na zdraví, ale stejně tak i na celkové kondici. Jeho kvalitu můžete ovlivnit i nápoji, které v podvečer a večer před spaním popíjíte. Které si můžete dopřát a pomohou vám usnadnit usínání i celý noční odpočinek? A naopak, které už určitě nepít?

Jak a kdy správně večeřet? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Rozum v troubě:

Zdroj: Youtube

Chmelové nápoje

Jako výborné přírodní sedativum funguje chmel. Obsažená kombinace látek je dokonalým spouštěčem uvolnění organismu, protože v mozku zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné. Dokonce vám navodí pocit bezstarostnosti a hodíte lépe za hlavu denní povinnosti, případnou nervozitu i stres.

V každém případě by však měly být vždy bez obsahu alkoholu, který všechny jmenované účinky chmelu značně ruší. Takže na alkoholické pivo raději večer zapomeňte a dopřejte si raději nealko nebo osvěžující chmelové limonády.

Třešňová šťáva

Výborným drinkem na podporu dobrého spánku je i šťáva z třešní. Přestože se to dnes už moc neví, naše babičky využívaly tento nápoj jako přírodní způsob na nespavost.

V současné době byla tato metoda dokonce opětovně prozkoumána Louisianskou státní univerzitou na skupině padesátníků s problematickým spaním. Každý den pili sklenici nejen před spaním, ale i ráno a pozitivní účinek třešňové šťávy na spaní byl vědci potvrzen.

Skupině testovaných jedinců se spánek nejen prodloužil, ale značně se zlepšila i jeho kvalita.

Čaj z kozlíku lékařského

K navození kvalitního spánku vám bude věrným přítelem i kořen kozlíku lékařského. Podle odborníků se jedná o jedno z nejsilnějších přírodních sedativ. Stejně jako v předchozím případě má tato bylinka tradici v lidové medicíně.

Funguje na urychlení usínání a také na zmírnění úzkostí. Pokud chcete, aby se brzy dostavil plnohodnotný účinek, je nutné ho pít dlouhodobě. Reguluje nejen aminokyselinu GABA, ale i valepotriáty, které pomáhají k tvorbě serotoninu. A kterým nápojům se určitě vyhnout?

Nápoje s kofeinem

Jestliže nechcete před usnutím koukat několik hodin do stropu, a ne a ne usnout, měli byste se 6 hodin před spaním vyvarovat pití nápojů s obsahem kofeinu. Jedná se nejen o kávu, ale i o černý čaj a určitě i dnes tolik oblíbené „energeťáky“.

Všechny zmíněné nápoje by vás místo zklidnění naopak nakoply, což před celou nocí, kdy by mělo tělo odpočívat, v žádném případě nepotřebujete. Kofein z krevního oběhu mizí až po 4 až 6 hodinách.

Alkohol

Vyhněte se i již zmíněnému alkoholu, a to v jakékoliv formě. Jeho obsah vám možná zaručí rychlé usínání, ale zároveň i buzení během celé noci. Alkohol narušuje tzv. snovou fázi, která je potřebná k regeneraci těla.

Související články

Zdroje: www.everydayhealth.com, www.idnes.cz, www.mpo.cz