Pokud jste ve fázi hubnutí a rádi byste si sem tam dopřáli i sklenku dobrého vína, máte zelenou! Samotná konzumace vína nemá vliv na tloustnutí, ani na zpomalené shazování kil. Neznamená to však v žádném případě, že byste měli víno popíjet ve velkém a pravidelně. Ovšem nějaký večer s přáteli si jistě zpříjemnit můžete. Měli byste však vědět pár důležitých faktů a pravidel. Víno na hubnutí totiž zatím neexistuje!

Jak souvisí hubnutí a pitný režim, se dozvíte z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Postrachem hubnutí je cukr

Pokud si hlídáte kalorický příjem nebo jste se rozhodli nastolit dráhu zdravé životosprávy, a přitom jste milovníky vína, zcela odpírat si tento lahodný nápoj nemusíte. Nikdy v žádné studii totiž nebylo prokázáno, že by měl alkohol, tj. etanol, jakýkoli vliv na vznik obezity, tedy na tloustnutí. Na vině totiž není samotný alkohol, ale obsažený cukr, který alkoholické nápoje obecně a vína obsahují.

Problémem je sebekontrola

Potíže s popíjením vína v období hubnutí jsou bohužel v tom, že jsme často nedisciplinovaní a nehlídáme si konzumované množství. Ve spojení s pitím alkoholu mají také mnozí jedinci tendence pojídat různé kalorické pamlsky. Dietologové a nutriční poradci často tvrdí, že je sklenka alkoholu kalorickou bombou. Pokud však víno konzumujete jen v malé míře, může to mít naopak efekt pozitivní. Hlavně, když si ohlídáte celkový příjem kalorií.

Jaké množství vína si dopřát

S mnoha výzkumy se postupem času ustoupilo od názoru, že by se víno během shazování kil nemělo vůbec požívat. V současné době naopak existují názory, že v malé míře je pití vína našemu tělu prospěšné. Nejenže má pozitivní dopad na hladinu cholesterolu, ale pozitivně ovlivňuje i samotné hubnutí. Muži si mohou dopřát dvě až tři sklenky vína, ženy pak jednu až dvě.

Jaké druhy vína pít, když hubnete?

Pokud nechcete zastavit proces hubnutí, konzumujte pouze kvalitní suchá vína s nižším obsahem alkoholu do 12 %. Nejlepším řešením je vždy mladé víno z loňského ročníku, které je svěží a minerální. Suché víno je sice také kalorické, ale ne v takové míře jako vína polosladká a sladká, která často obsahují až 60 g cukru na 1 l.

Suché víno pomáhá pálit tuky

Suché víno má navíc další výhodu oproti jiným druhům. Naše tělo ho dokáže poměrně rychle spálit, takže neskončí v tukových zásobách. A pokud si budete dopřávat sklenku suchého červeného, obsažená látka resveratrol vám bude podle vědců dokonce nápomocná v likvidaci stávajících tukových buněk.

Na závěr libůstka od vědců

Odborníci na hubnutí z australské univerzity a z Mezinárodního vědeckého fóra pro výzkum alkoholu, které působí při univerzitě v americkém Bostonu, prokázali, že snížení pití snižuje nebezpečí rozvoje metabolického syndromu. Jedná se o zdravotní potíže, které velmi úzce souvisí s obezitou. Objevily se však i názory, že abstinenti nejsou o nic zdravější než ti, kteří si ve správných dávkách suché víno dopřávají. Dokonce dle statistik vyšlo, že skvělé vyhlídky mají ti, kteří si dopřejí malé množství chutného vína nejlépe navečer.

Související články

Zdroje: www.dotekyvina.cz, www.prozeny.blesk.cz, www.idnes.cz