I nadměrné pití vody může pro lidský organismus představovat nepříjemné zatížení.
Zdroj: SedovaY / Shutterstock.com

I přemíra tekutin může poškodit organismus. Spočítejte si, kolik vody máte vypít

Bez vody lidský organismus dlouho nevydrží. Ale ani její nadbytečný přísun tělu neprospívá, ba právě naopak. Přemíra tekutin může některé orgány nenávratně poškodit. Jaký objem tekutin je vhodné za den vypít a kdy už bychom se měli mít na pozoru?

Kolik tekutin tělo potřebuje?

Máme rádi jednoduché rady. Jenže v případě optimálního množství tekutin takové doporučení neexistuje. Potřeba tekutin je totiž velmi individuální - objem tekutin, které bychom měli tělu dodat, záleží nejen na věku, ale také na pohlaví, tělesné váze, fyzické aktivitě, ale i skladbě naší stravy a dalších aspektech. Nemalou roli hraje také vlhkost a teplota prostředí, ve kterém se pohybujeme. Velmi zjednodušená rada pro doporučený příjem vody zní: vydělte svou váhu číslem 8 a zjistíte, kolik sklenic byste měli v průběhu dne vypít.

Pitný režim závisí i na naší hmotnosti. Pitný režim závisí i na naší hmotnosti. Zdroj: Double Brain / Shutterstock.com

Všeho moc škodí, i vody

Možná to zní podivně, ale i nadměrné pití vody může našemu organismu škodit. Dokonce pro takový stav existuje i zvláštní termín - přepíjení (Aquaholismus). Přetěžovány jsou především ledviny, ale přepíjení neprospívá ani játrům, srdci či mozku. Tělo je schopné za hodinu zpracovat 800 mililitrů, maximálně litr tekutin. Ideální je, pokud se i v pitném režimu poslechneme zdravý rozum a tekutiny průběžně doplňujeme. V důsledku přílišného pití tekutin a s ním spojeného zavodnění mohou vznikat nepříjemné otoky. Mnohé o tom, zda je náš pitný režim v rovnováze napoví barva a zápach naší moči. Měla by být velmi světlá a bez zápachu. Ovšem pokud svou barvou spíše připomíná vodu, není něco v pořádku.

Pijte vodu, pijte pitnou vodu…

Někdy se zdá, že propagace toho či onoho extrému je novodobou záležitostí. Jak je však patrné při čtení řádků, které sepsal Stanislav Kodym, s potížemi nadměrného pití vody, se lidé potýkali před více než 150 lety: „Naproti tomu upadají ale zas jiní v opáčnou chybu, totiž že pijou vody příliš mnoho. Jest to pozůstatek oné mody, která před nedávnem v největším díle Evropy panovala a mysli všech mátla. Mysliloť se, že voda stačí proti všem nemocem, že čím více se jí požívá, tím více se pořídí. A mnohý blahovec, když za den vlivl do sebe dvacet sklenic vody, mněl, že kdo ví jaké hrdinství vyvedl, kdo ví jak svému zdraví posloužil. Bláznovství! Jakoby člověk byl hrnec, jenž pouhým propláknutím očistiti se dá! Jakoby nemoc neležela hloub v chybné činnosti tělesní! Všeho moc škodí.“

Akční letáky