Půldruhého litru v průměru za den vyloučíme, dalších 600 ml vypotíme a zhruba 300 ml spotřebuje naše tělo při metabolické činnosti. Je-li horko, čísla rostou. Doporučovaný denní příjem pak dosahuje čtyř a více litrů.

Náš organismus je ze 70 % procent tvořen vodou. Dvě třetiny z celkového množství vody nemůžeme výživou ovlivnit, přibližně 15 litrů vody v našem těle je na ní ovšem závislých. Důležité proto je, aby byl příjem a výdej tekutin v rovnováze.

Pozor na dehydrataci

V případě zvýšeného výdeje tekutin, například intenzivním pocením, ale také při průjmu či zvracení, může dojít k dehydrataci organismu. Snížený obsah tekutin v těle oslabuje jeho výkonnost — cítíme se unavení, bez energie, může nás začít bolet hlava, dostaneme zácpu, při fyzickém či duševním vypětí nebo delším pobytu na slunci může nastat dokonce celkový kolaps.

Ovšem není to tak, že čím víc pijeme, tím lépe. Zdravý totiž není ani opačný extrém, tedy nadměrný příjem tekutin. Pokud spolu s tekutinami konzumujeme i nadměrné množství soli, zvyšuje se nám krevní tlak, přetěžujeme krevní oběh a ledviny, mohou vznikat otoky především nohou.

Jak správně pít

  • Na první pohled to tak nevypadá, ale správný pitný režim je docela věda. Započítává se do něj totiž pouze příjem čisté vody. Káva, silný černý čaj ani alkohol nám denní bilanci tekutin nevylepší.
  • Pití musí být rozložené pravidelně do celého dne po menších dávkách. Doporučuje se zhruba 1 dl každou půlhodinu. Nárazově přijaté větší množství tekutiny tělem pouze proteče a nezavodní je.
  • Základní minerální látky — sodík, draslík, vápník a hořčík — potřebuje organismus zvláště v teplých obdobích roku, při fyzické práci a při sportu. Lze je získat z minerálních vod s vyváženým obsahem minerálních látek, tedy s mineralizací do 1000 mg/l .
  • Obsah sodíku v minerálce by neměl překročit hranici 150 mg/l. Takzvané léčivé minerální vody bychom měli pít pouze na doporučení lékaře a krátkodobě. Obsahují velké množství minerálních látek, které by mohly organismus nadměrně zatěžovat.
  • Zvláště v létě mnozí tiší žízeň slazenými limonádami a džusy. Ani jedno ovšem není v nadměrném množství dobrou volbou. 1,5 l limonády obsahuje až 35 kostek cukru. Náhradní sladidla v malém množství neškodí. Při velkém příjmu jen zbytečně zatěžují metabolismus.
  • Přírodní ovocné džusy jsou zdravé, ale bohužel velice kalorické, protože obsahují ovocný cukr — fruktózu. Na její příjem by si měli dávat pozor těhotné ženy a diabetici. Džusy je proto nejlepší ředit vodou v poměru 1:4 nebo 1:5. Dělá dobře ten, kdo před džusy dává přednost celému ovoci. Konzumuje totiž i cennou vlákninu.
  • Hodně lidí volí stolní vodu „s bublinkami“, protože jim prostě více chutná. Oxid uhličitý, kterým jsou tyto nápoje syceny, se ovšem v žaludku roztahuje a způsobuje pocit plnosti — vinou toho vypijeme méně tekutin. Ani pro sportovní aktivity nejsou perlivé nápoje ideální, vedou totiž k nadýmání. Zanedbatelné není ani kosmetické hledisko — lékaři podezírají perlivé vody, že přispívají ke vzniku celulitidy.

A co na to kosti, zuby a pleť?

Pokud chceme prospět svým kostem, zubům a krásné pleti, měli bychom sledovat obsah vápníku v minerálce. Ideální množství vápníku získaného z nápoje je 80 mg na 1 l vypité minerálky. Vápník naše tělo dobře využije jen tehdy, když přijímá v dostatečném množství i hořčík. Optimální poměr vápníku a hořčíku je 2:1, pokud přijímáme nadměrné množství hořčíku, je vápník z těla naopak odplavován!

Také ve stresu nebo při únavě pomůže vhodná minerálka a její obsah hořčíku. 1 litr nápoje by měl obsahovat 30 mg. Platí však, že hořčík by měl být přijímán zároveň s vápníkem, aby ho tělo dokázalo využít na zvýšení koncentrace a posilnění nervů.

V létě přijde vhod i zevní využití minerální vody. Můžeme si jí omýt obličej namísto vody z vodovodu; neobsahuje chlor, který může citlivou pokožku dráždit. Navíc minerální soli zpomalí odpařování vlhkosti z povrchu kůže a oproti obyčejné vodě ani neodvádějí minerální látky z pokožky.

Tip pro horké dny

  • Naplňte minerálkou rozprašovač a postříkejte si obličej. Doplníte vodu v pokožce, ochladíte se a pokožka se opět vypne.

Foto Shutterstock