Zdroje: womanonly.cz, lidovky.cz, radiozurnal.rozhlas.cz, idnes.cz

Jednou z nejznámějších babských rad, u které jistě mnozí častokrát přemýšleli nad tím, zda doopravdy funguje, je zvětšování prsou za pomoci konzumace piva. Zvláště pak toho černého. Je to pravda, anebo se ve skutečnosti jedná spíše o mýtus? Pravdou je, že se v pivu nacházejí látky, které příznivě ovlivňují růst prsou, kolik piva by k dosáhnutí tohoto efektu ženy musely vypít?

Pivo a jeho vliv na růst prsou

Látky, které se v pivu nacházejí a které mají prokazatelně vliv na růst prsou, jsou fytoestrogeny. Jde o rostlinné hormony, jež skutečně podporují růst prsní žlázy a zároveň napomáhají ke zpevnění ňader. I proto pravděpodobně vznikl předpoklad, že popíjením piva mohou ženy dosáhnout většího hrudníku. Úplná pravda to ale není.

Přestože pivo obsahuje rostlinné hormony fytoestrogeny, jsou v něm zastoupeny v tak malém množství, že by pivo ženy musely konzumovat v opravdu obrovském množství, dalo by se říci až hektolitry, aby došlo k nějaké výraznější změně ve velikosti jejich prsou.

Paradox černého piva

V souvislosti s růstem prsou se hovoří častěji o černém pivu, po kterém podle známých hospodských rad rostou prsa ještě rychleji. Je to ale nesmysl. Černé pivo totiž zmíněných fytoestrogenů obsahuje paradoxně ještě méně než pivo světlé. Tmavé pivo navíc obsahuje více cukru. Ke zvětšení prsou tedy na jednu stranu skutečně může dojít, ale to jen kvůli celkovému přibírání na váze, kdy nedojde jen ke zvětšení hrudníků, ale zakulacení celého těla.

Pivo v menší míře může prospívat zdraví

Je obecně známo, že pivo obsahuje poměrně dost vitamínů a jeho pravidelná, avšak mírná konzumace může mít na lidský organismus blahodárný vliv. Spousta lékařů dokonce lidem doporučuje, aby si denně dopřáli jednu skleničku tohoto Čechy tolik oblíbeného moku. Nachází se v něm vitamíny ze skupiny B a také minerály jako železo, hořčík a zinek. Bylo dokonce vypozorováno, že ti, jež pivo konzumují pravidelně, mají výrazně nižší riziko infarktu i dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Kolik piva denně je ještě ku prospěchu?

Studie Sahlgrenska Academy z nemocnic při univerzitě ve švédském Göteborgu přišla se závěrem, že popíjení piva kromě toho, že může ochránit ženy před srdečními chorobami, má také pozitivní vliv na jejich duševní pohodu. Výzkum byl prováděna dvaatřicet let na patnácti stech dobrovolnicích středního věku, které popíjely pivo, víno nebo destiláty. Výsledky výzkumu naznačují, že jedno či dvě malá piva týdně ženám dopomohou až k 30% snížení rizika infarktu (na rozdíl od žen, které pijí piva více, případně jiný alkohol, anebo vůbec žádný alkohol).

Kromě příznivých dopadů na lidský organismus má však pivo konzumované ve větší míře spíše negativní vliv na tělo. Obsahuje hodně cukru, a tak vede jeho hojná konzumace k tloustnutí. Navíc zvyšuje chuť k jídlu. Nemluvě o tom, že pravidelné popíjení většího množství piva může v krajních případech vést až k alkoholismu.