Zdroje: healthline.com, draxe.com

Jsme zvyklí slupnout předepsanou tabletu nebo dvě a za pár dnů je po problému, nicméně v případě plísní to neplatí. Plísně je těžké nejen léčit, ale vůbec problém rozeznat. Symptomy jsou totiž tak různé a pestré, že příčina nemusí být na první pohled patrná.

  • Mezi příznaky patří například:
  • Kašel, dušnost i astma
  • Horečka a bolest hlavy
  • Bolest kloubů
  • Problémy s pamětí a soustředěním
  • Zánět dutin
  • Svědění a vyrážky
  • Citlivost na světlo

Podceňované plísně

Plísně rozhodně nejsou jen kosmetický problém, ale mohou představovat také zásadní zdravotní riziko. Zbavit se plísní ve střevech bývá náročné a krom léčby medikamenty, které v zájmu likvidace plísní zruinují i vaši střevní mikrobiotu, vás čeká také protiplísňová dieta. Ta spočívá především v radikálnímu omezení cukru a bílé mouky.

Takto o problému mluví Miluška Matoušová z Akademie celostního zdraví. Podívejte se na její příspěvek s lakonickým názvem „Jak si vypucovat střevo“.

Zdroj: Youtube

Vhodné kultury

Na druhou stranu je pro podporu obnovy střevních kultur vhodná konzumace fermentovaných potravin a nápojů. Probiotiky můžete napomoci osídlit zažívací trakt vhodnými kulturami, které jsou důležité nejen pro trávení, ale také celkové zdraví organismu, které je se střevy úzce spjato.

Bylinky a potraviny

A co bylinky? Jistě i ty a s nimi specifické potraviny mohou přispět k očistě střev od plísní. V žádném případě ale nepodceňujte onemocnění, předepsanou dietu a léčbu konzultujte pravidelně s lékařem. Pokud však chcete léčbu podpořit i lidovou medicínou, soustřeďte se především na tyto bylinky, koření a potraviny.Oregano, máta peprná, sušený mletý zázvor a kurkuma jsou byliny a koření, které jsou běžně k dostání a významně podporují zdraví trávícího systému. Zázvor a kurkuma dokonce patří mezi superpotraviny s protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Jsou to významná přírodní léčiva a je možné je užívat i v případě střevních plísní.

Kysané zdraví

Důležitý je také česnek, který může sice též významně pomoci s plísněmi, ale zárověň bohužel působí dráždivě na žaludek, a proto není vždy dobře přijímán.V každém případě je vhodné podpořit ozdravení střev probiotiky, která jsou ve všech kysaných nepřevařených nápojích a potravinách, ke kterým patří nejen kysané zelí, jogurt a kefír, ale také asijská pikantní zelenina kimči nebo kombucha.

Související články