Bosá chůze nohám svědčí.
Zdroj: AlenKadr / Shutterstock.com

Ploché nohy u dětí: Kdy mohou být nebezpečné a co proti nim dělat?

Konstrukce nožní klenby z kostí, svalů a vazů je velmi důmyslná. Mnohé civilizační zlozvyky však vedou k poškození tohoto systému. Čeho bychom se měli pro zdravý vývoj dětských nohou vyvarovat? A kdy je vhodné se obrátit na pomoc k odborníkům?

U dětí do dvou let je plochá noha normálním jevem. U novorozenců totiž vyplňuje vnitřní část plosky tukový polštář, který po druhém roce života postupně mizí.

Ještě kolem třetího roku mají děti často lehce vbočená kolínka a tím i jiné postavení paty. To se postupně upravuje v závislosti na rozvoji svalů a vazů celé končetiny, takže koncem předškolního věku by měla být klenba nohy normálně vyvinutá.

Často se však stává, že jsou svaly a vazy příliš chabé na to, aby držely klenbu chodidla, dochází k poklesu nožní klenby a zároveň vbočení kotníku – vzniká plochá noha.

Co zapříčiní ploché nohy?

Někdy se problém ploché nohy odvíjí již od chvíle, kdy rodiče své batole umístí do hopsadla nebo chodítka a radují se, jak se dítko baví a zároveň krásně naučí chodit. Pohybový vývoj se však nedá uspíšit a některé děti začínají stát a chodit později.

 • V žádném případě bychom neměli dítě stavět a nutit k chůzi, pokud se samo v postýlce nepostaví. Neprospívají mu ani chodítka a hopsadla, která brání přirozenému vývoji svalů a vazů končetin.
 • Druhým problémem je dětská obuv. Botičky musí být kotníčkové a měly by mít pevnou podrážku s pevnou patou. Roztomilé látkové bačkůrky se zvířátky tak nadělají mnohem víc škody než užitku.

Dětem bychom měli kupovat boty o 10 až 15 mm větší o tzv. nadměrek, aby noha měla odval. Děti mají v růstové fázi měkké, pružné kosti, proto nejsou tak citlivé na nedostatečný prostor v obuvi a noha se snáze deformuje.

Nejvhodnější obuv má správně zhotovenou stélku a střední podpatek s volnou prostornou špicí. Materiál by měl být lehký, vzdušný a poddajný.

Třetím faktorem, který se spolupodílí na vzniku ploché nohy, je nadměrná hmotnost dítěte, špatná výživa a celkové oslabení. Roli hraje i genetický vliv a také zhoubný nedostatek vhodného pohybu.

Problémy nohou mohou stoupat až k hlavě

„Při pohledu do učebnic ortopedie se můžeme dozvědět, jak konkrétně se přenáší zátěž ze špatného postavení nohy postupně na svaly lýtka, kolena, k pánvi a pak dále až ke krční páteři,“ vysvětluje MUDr.Jiří Marek, podolog a specialista na pohybový aparát.

Změněné postavení pánve, což bývá bohužel někdy už v pěti letech dítěte, pak změní způsob sezení i stání. U dětí se vyvíjí asymetrické postavení, mají jednu nohu prodlouženou a není už pro ně příjemné sedět a stát správně. V té době se začne rozvíjet řetězec funkčních kloubních poruch. Těchto poruch není dramaticky více než dříve, ale vzhledem k ubývání pohybu se asymetrické postavení vyvíjí mnohem rychleji.

První krůčky bychom neměli uspěchat. První krůčky bychom neměli uspěchat. Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Výjimkou nejsou ani opakované výrony kotníků, bolesti bérců, artróza a degenerace kolenního kloubu včetně nepříjemností s kolenní chrupavkou, vazy a menisky.

Taková funkční porucha se zpočátku prozradí jen přechodnou bolestí, ale po letech přetížení se dostaví následky − kostěné výrůstky, artróza nebo výhřez meziobratlové ploténky, problémy s Achillovou šlachou, patními ostruhami, deformitami prstů.

Co s tím? Plochá noha se nedá vyléčit, pouze korigovat tak, aby chodila správně. To je důležité samozřejmě nejen kvůli noze, ale kvůli celému tělu, aby se později negativní vlivy nepřenášely do postavení pánve, kyčlí a páteře.

Speciální ortopedické vložky se vyrábějí každému na míru. Speciální ortopedické vložky se vyrábějí každému na míru. Zdroj: Bork / Shutterstock.com

Problémy s nohama v pozdějším věku vznikají sice primárně od vrozeného postavení kotníku, ale změny, které nás začnou trápit, už pocházejí od poruchy statiky a trvalého přetěžování jedné nohy. Proces může zpomalit nebo zastavit přesně individuálně korigovaná stélka nebo upravená obuv, doplnit je však musí cílené a pravidelné cvičení.

Plochá noha v dětství = problémy s páteří v dospělosti

Normálně plní noha funkci statickou (je oporou vzpřímeného těla), dynamickou (umožňuje chůzi a běh) a adaptační (přizpůsobuje nohu povrchu podložky a tlumí nárazy). Aby mohla tyto funkce plnit, je vystavěna do dvou klenutých oblouků − podélné a příčné klenby. Oblouky primárně vytvářejí kosti nohy a zajišťují je vazy. Svaly pak pomáhají udržovat klenbu především během dynamického zatížení.

Zanedbání péče o nožní klenbu se může v budoucnu velmi vymstít. Zanedbání péče o nožní klenbu se může v budoucnu velmi vymstít. Zdroj: Elena Vasilchenko / Shutterstock.com

 • Při zatížení se pružností klenby prodlužuje chodidlo až o 1,5 cm.
 • Nejstabilnější postoj máme při lehkém vytočení špiček chodidel od sebe v úhlu 10–15°, zatímco chůze se špičkami od sebe více než 30° vede k přetížení nohy a „oploštění“ podélné nožní klenby.

Čím dříve, tím lépe

V případě, že u svého potomka sledujete špatné postavení nohy nebo máte ploché nohy v rodině, je na místě návštěva specialisty (ortopeda nebo podologa), a to co nejdříve.

Podolog zjistí, v čem je hlavní příčina potíží, zda v noze samé nebo v problému, který je přenesený odjinud z těla. Proto podologické vyšetření neznamená jen vyšetření nohou. Je to také vyšetření stoje, chůze, případně běhu kineziologicky s kamerou, vyšetření pomocí plantoskopu, plantografu nebo tenzometrické desky.

Součástí by mělo být i kompletní vyšetření celého těla chirodiagnosticky a neurologicky. Po přesné diagnostice pak lékař doporučí speciální individuálně zhotovené vložky, speciální obuv a současně i konkrétní cvičení.

Přiměřená pohybová aktivita dětským chodidlům prospívá. Přiměřená pohybová aktivita dětským chodidlům prospívá. Zdroj: Elena Yakusheva / Shutterstock.com

Při prvních problémech by měla být samozřejmostí podpora pomocí speciálních vložek. K nejúčinnějším patří termoplastické vložky, které se během několika minut přizpůsobí danému tvaru a podpoří normální tvar nohy. Díky korekci natvarované termoplastické vložky v botě je noha správně vedena při chůzi. Tyto vložky se dají vyrobit i pro velmi malé nohy. Stojí 850 až 1390 korun a podle výrobce by měly vydržet jako dvoje kvalitní boty.

Kromě vložek doporučují ortopedi i srdíčka a klínky do bot. Srdíčka podporují příčnou klenbu chodidla a téměř zázračně pomáhají při potížích s bolavým palcem, klínky zase korigují postavení celého těla díky tomu, že si dokážou poradit s vbočenými nebo vybočenými kotníky.

Ale nutné je i dodržování správné ergonomie ve všech životních situacích (při učení, sportu i odpočinku) a každodenní cvičení podporující udržování správné funkce svalů a kloubů.

Při výběru dětských bot dbáme nejen na kvalitu, ale i vhodnou velikost. Při výběru dětských bot dbáme nejen na kvalitu, ale i vhodnou velikost. Zdroj: sokolovsky / Shutterstock.com

Nejlepší cviky pro podporu klenby

 • „Opatrně s chůzí naboso,“ radí doktor Marek. „Je sice velmi vhodná, ale neměla by denně přesáhnout zhruba 3x 20 minut, čili působení jako reflexní léčba. Delší stání a chůze jen zvýrazňuje naše vrozené (chybné) postaveni nohy, jeho vady a jeho asymetrie, samozřejmě s jejich následným vlivem na cele tělo.“

  Chůze bosky v nerovném terénu, v písku, v trávě, po masážních podložkách. Tím dochází k dráždění a posilování svalů chodidla.
 • Krátká chůze po špičkách
 • Pohupování ze špičky na patu
 • Sbírání předmětů prsty nohou (kapesníček, drobné hračky)
 • Kreslení tužkou, kterou držíte prsty nohy

Chůze po rozmanitém povrchu je pro děti zábavou i cvičením zároveň. Chůze po rozmanitém povrchu je pro děti zábavou i cvičením zároveň. Zdroj: Juliya Shangarey / Shutterstock.com

Po zvládnutí těchto jednodušších cviků můžete zkusit jeden náročnější, ale velmi účinný:

v sedu opřete plosky nohou o zem a pokuste se přitahovat chodidlo směrem k patě. Pata je pevně na místě, kloub palce i prsty jsou stále na zemi, prsty se neohýbají. Zvedá se jen klenba, takže noha se jakoby „smršťuje“.

Cviky jsou účinné jen tehdy, když se cvičí pravidelně, nejlépe denně.

Akční letáky