Vyplatí se používat k vaření plyn?

Možná vás překvapí, že za smrtí zhruba 40 tisíc Evropanů ročně stojí plynový sporák. Vždyť přece dávno nejde o plyn, který by člověka otrávil a výbuchů bytů, kde se může plyn nahromadit rozhodně není ročně tolik, aby při nich umíraly desítky tisíc lidí každý rok? Oč tedy jde? O zplodiny, které vznikají hořením.

Tohle je opravdu zajímavé. Podívejte se na příspěvek z YouTube kanálu AsapSCIENCE. Autor se zabývá právě tím, jaké znečištění ovzduší představují naše domácí plynové sporáky a případně další spotřebiče, které používají plyn.

Zdroj: Youtube

Co zjistili vědci o škodlivosti plynových sporáků?

Výsledky americké studie „Expozice oxidu dusičitého, zdravotní následky a demografické nerovnosti spojené se spalováním plynu a propanu u amerických sporáků“ pořádně zamíchala kartami v tom, jak přemýšlíme o zplodinách a ovzduší ve vlastním domově. Díky plynovým sporákům jsou všichni členové domácnosti vystavení dlouhodobé expozici zplodin, které mohou způsobit respirační problémy a samozřejmě i astma, respektive četnější a intenzivnější ataky.

Úroveň zamoření se pohybuje průměrně u limitních hodnot, které jsou nastavené Světovou zdravotnickou organizací pro venkovní vzduch. Nicméně rozdíly v zamoření jsou obrovské v bytech a domech, a to v závilosti na jejich velikosti a samozřejmě také systému větrání, používání digestoří a podobně.

Problematické je navíc i to, že plynové sporáky jsou významně častěji v rodinách s nižšími příjmy a u seniorů. Tito lidé mají často již existující zdravotní problémy, případně je pro ně péče i hůř dosažitelná. Uvědomme si, že studie vznikala v USA, kde není lékařská péče dostupná bezplatně všem.

Dá se tedy říci, že lidé, kteří už mají problémy se zdravím a nabízí se, že budou mít problémy léčit se či věnovat peníze dostatečné zdravotní péči, trpí navíc často i tím, že používají plyn v domácnosti.

Související články

Škodlivost plynu: Dopady studie v Evropě

Bohužel, v dnes již velmi rozjitřené společnosti, která se potýká s mnoha různými problémy okolo využívání a financování energií obecně, je studie vnímaná rozporuplně, i když upozorňuje na neblahé následky používání plynu v domácnosti. Studie bude mít jistě i dopad politický, protože bude vznikat tlak na regulaci plynových zařízení.

I když se poměry ve Spojených státech mohou poněkud lišit od evropského prostředí, stále platí, že plynové sporáky jsou populární, nicméně na ústupu. V Evropě používá plyn k vaření třetina domácností, ale i v rámci kontinentu existují velké rozdíly v popularitě těchto spotřebičů.

V zemích jako je Itálie, Nizozemsko, Rumunsko, Maďarsko, ale také Velká Británie je podíl plynových sporáků významně vyšší a představuje zhruba 60 % z celkového počtu podobných zařízení. Proto už také evropská EPHA čili česky Evropská aliance veřejného zdraví navrhuje úpravy v legislativě států EU.

Zdroje: epha.org, repositori.uji.es, theguardian.com