Máte dojem, že lehce přibýváte na váze, nebo že vám kila neubývají, přestože jíte správně i s notnou dávkou aktivního pohybu? Může tomu být na vině konzumace nevhodně zvoleného ovoce. I když je ovoce zdravé a plné výživných látek a vitamínů a má své stálé místo ve zdravém jídelníčku, některé druhy obsahují zvýšené množství cukru. Právě těm byste se měli obloukem vyhnout.

Ve kterém ovoci je nejvíce cukru a ve kterém nejméně? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Proč a kdy si dopřávat ovoce

Ovoce je perfektním zdrojem vitaminů, minerálních látek a vlákniny a zároveň je chudé na tuky a bílkoviny. Pokud však držíte dietu, měli byste si množství, které za den sníte, a také druh pečlivě hlídat. Některé ovoce může být totiž ve spojení se snižováním tělesné hmotnosti zrádné.

V případě, že chcete svou váhu opravdu snížit, měli byste ovoce konzumovat jen v menším množství, a to ideálně jednou denně, nejlépe dopoledne. Upřednostněte vždy nepřezrálé kusy, neobsahují totiž tolik cukru. Zcela jistě se vyhněte ovoci kompotovanému a jakkoliv jiným způsobem doslazovanému. Také je lepší pojídat čerstvé ovoce než tepelně upravené, přichází tak totiž o mnoho cenných látek a vitamínů. A kterému ovoci se raději vyhnout?

Banány

Pokud stojíte o shození nadbytečných kilogramů, vyřaďte ze svého jídelníčku pravidelné pojídání banánů. Obsahují totiž poměrně vysokou dávku cukru a mají vysoký glykemický index. Jedná se o totální energetickou bombou. Pokud však aktivně sportujete, sem tam si banán dopřát můžete, doplníte tak energii. 100 g banánu obsahuje přibližně 380 kJ.

Avokádo

Tento druh ovoce patří mezi jedny z nejkaloričtějších, protože obsahuje dost velké množství tuků a bílkovin a téměř žádnou vodu. Dopřávejte si ho jen opravdu občas, ale z jídelníčku ho zcela nevyřazujte, je totiž výbornou náhradou nejen sýrů, ale i vajec a masa. Ve 100 g avokáda je asi 670 kJ.

Papája

I tento druh ovoce je poměrně slušnou kalorickou bombou, takže si jej užívejte jen sporadicky. Na druhou stranu je plný vitaminů, likviduje záněty a skvěle čistí střeva. Navíc pozitivně ovlivňuje spalování tuků. 100 g papáji obsahuje 590 kJ.

Ve kterém ovoci je naopak nejméně cukru?

Ananas

Jedná se o jeden z nejlepších spalovačů tuku, který navíc obsahuje vzácné enzymy, jež zamezují ukládání tuku v našem těle. Kromě toho je to dokonalý zdroj vitaminů A, B, C a E, minerálů a důležitých stopových prvků. 100 g ananasu obsahuje pouhých 210 kJ.

Jablka

Jak se říká, dopřát si jedno jablko denně je pro náš organismus naprostý zdravotní zázrak. Jablka jsou totiž významným zdrojem pektinu, tedy vlákniny, která koriguje naše tělo, aby neabsorbovalo cukry příliš rychle a docházelo k jejich ukládání v podobě tuku. Toto ovoce podpoří zrychlení metabolismu a působí lehce projímavě. Ve 100 g jablek je něco kolem 240 kJ.

Rybíz, borůvky, maliny i jahody

Tyto oblíbené letní ovocné plody neobsahují téměř žádné kalorie a jsou perfektní zásobárnou mnoha vitamínů a pro naše tělo významných látek. Výborně čistí střeva a jsou nápomocné při odvodňování organismu. Stejně tak zrychlují metabolismus a podporují vylučování tuků a toxických látek z těla. Ve 100 g borůvek je 250 kJ, ve 100 g jahod 170 kJ, ve 100 g červeného rybízu 200 kJ a ve 100 g malin 240 kJ.

Související články

Zdroje: www.healthline.com, www.prozeny.blesk.cz, www.ripe.london