Po horkém červenci nás čeká hravý srpen. Proč hravý? Protože bude podle meteorologů teplotně nestálý a každý týden nám přichystá nějaké zvláštní překvapení, ať už v podobě srážek, teplotních výkyvů nebo jasného nebe. V první dekádě srpna se můžete těšit na mírné ochlazení, ovšem to nevydrží dlouho. Jakmile si zvykneme na vlahý větřík a občasný déšť, přijdou tropická vedra, která se ve třetí dekádě lehce zmírní. Konec prázdnin už bude pod taktovkou chladnějšího počasí, které nás naladí na začátek školního roku. Ale teď hezky popořádku…

Nemáte zahrádku? Nevadí. Na videu se od Ládi Hrušky dozvíte, jak se dá zelenina pěstovat i v truhlíku.

Zdroj: Youtube

První dekáda srpna: Bouřky a deště…

Od 1. 8. - 10. 8. počítejte s tím, že bude pořádně krápat. Obloha bude polojasná, deštivá a teploty se budou pohybovat mezi 22 až 26 °C. Příroda však nebude jen zalévat, ale přichystá nám i nějaké to hezké divadelní představení ve formě bouřek, hromů a blesků. Noční teploty spadnou na 13 až 15 °C. Teplotní rekord z téhle doby padl v roce 2017 ve Strážnici, kde meteorologové naměřili neuvěřitelných + 38,3 °C.

Co zasadit: Srpen je ideálním měsícem na výsev salátu. Pokud chcete mít rychlejší úrodu salátů, vsaďte na kadeřavé odrůdy, které rostou rychlostí blesku. Vyzkoušet můžete i sadbu kozlíčku polníčku, jehož semena se vysévají do 1 cm hloubky v rozestupu mezi řádky 25 cm. Polníčku prospívá půda, která je obohacená kompostem. Aby vám zelená úroda dobře rostla, zalévejte ji výluhem z kopřiv.

Druhá dekáda: Pozvolné oteplování

Od 11. 8. – 20. 8. se teploty vyšplhají o pár stupínků výš. Meteorologové počítají s denními teplotami od 24 do 28 °C. A aby toho nebylo málo, tak srpen přitvrdí i na bouřkách a dešťových srážkách, takže si připravte deštníky, budete je potřebovat! Po dešťových nadílkách se můžeme pak těšit na polojasné dny, kdy teplota dosáhne maximální hodnoty až 30 °C. V noci počítejte s teplotami 12 až 14 °C.

Co zasadit: Milujete špenát stejně jako Pepek námořník? Pak určitě na ničem nešetřete a zasaďte si pořádnou „špenátovou kolonii“. Špenátové zárodky nového života vysévejte 20 centimetrů od sebe. Rostlinkám svědčí kypřejší půda, kterou jste smíchali s vyzrálým kompostem. Mladý špenát můžete sklízet už říjnu. Výborný je dušený, zapékaný nebo v polévce.

Třetí dekáda srpna: Postupné ochlazování

Pokud budete z horka už trochu znavení, máme pro vás dobrou zprávu. Ve třetí dekádě srpna se mírně ochladí a denní teploty se budou pohybovat kolem 23 – 26 °C. Příroda se s ochlazením vypořádá po svém – další sérií bouřek a přívalových dešťů. V noci čekejte chladnější počasí, od 8 do 11 °C. Na začátku září přivítá školáky rovněž ochlazení a déšť.

Co zasadit: Ochlazení v kombinaci s dešti neublíží žádné rostlince. Proto neváhejte a do záhonů zasaďte další přírůstek ve formě vodnice, čekanky salátové, cibule, kapusty, kopru či černého kořene. Při sázení dodržujte předepsané rozestupy (více se dozvíte na etiketě každé zeleniny). Aby vám zelenina rostla rychlostí blesku, dopřejte jí i trochu vyzrálého kompostu.

Související články

Zdroje: www.pocestach.cz, www.gardenersworld.com