Káva stimuluje náš mozek a skutečně podporuje hubnutí.
Zdroj: Antonio Guillem / shutterstock.com

Pomáhá káva při hubnutí? Záleží na tom, jakou kávu pijete

Ohledně kávy se objevuje spousta mýtů a informací, které nemusejí být vždycky pravdivé. Například v naprosté většině diet, jejich součástí je sestavený jídelníček, který je třeba dodržovat, káva není zmíněna vůbec, přitom se traduje, že je výborná na hubnutí. Jak je to tedy s kávou a jejím vlivem na naši váhu?

Odborníci dodnes debatují o tom, zda káva podporuje vznik rakoviny, zda organismu škodí, nebo mu naopak přináší užitek. Škodlivost kávy pro naše tělo je již s moderní vědou odbourána, naopak se stále více hovoří o příznivých účincích, z nichž jednoznačně dominuje okamžité dodání energie a vzpruha pro unavenou mysl a tělo. Objevují se i názory, že je káva účinným pomocníkem v boji s rakovinou, jelikož snižuje nekontrolovaný růst abnormálních buněk. Vitaminy obsažené v kávě jsou B1, B2, B3 a B5, kyselina listová, draslík, hořčík, mangan a fosfor, jež jsou rovněž tělu prospěšné.

Denní rituál – a hned několikrát

Patříte také k těm, kdo si své ráno bez kávy nedovedou představit? Když občas zapomenu, nebo nemám možnost, kolem poledne prostě „vypnu“ a přestanu úplně fungovat, někdy se dostaví i bolest hlavy, přestože jsem pila dost vody. Kofein v kávě obsažený nás nejenom nahodí zpátky, ale podporuje i vyplavování serotoninu, hormonu, který má vliv na naše duševní rozpoložení, proto se mu říká “hormon štěstí a dobré nálady”.

Káva v omezeném množství je našemu tělu prospěšná Káva v omezeném množství je našemu tělu prospěšná Zdroj: iamwayclick / shutterstock.com

Stimuluje mozek

Z pití kávy se stal pro mnoho lidí na celém světě každodenní rituál, a to bez ohledu na to, jak mají „svou“ kávu rádi.
Po několika doušcích kávy se kofein dostává do našeho oběhového systému a do mozku. I když nám ve skutečnosti nedodá energii, zabrání mozku dostat se do tzv. úsporného režimu, takže se cítíme méně unavení. Kofein navíc funguje dobře jako prevence Alzheimerovy choroba i Parkinsonovy nemoci, jež dosud nedokážeme vyléčit. Zvyšuje i hladinu adrenalinu v krvi, takže motivuje výkonnost sportovců, a naopak po tréninku pomoci zmírnit bolesti svalů.

A jak je to se spalováním tuků?

I když dříve byla káva považována naopak za nepřítele diet, a to především díky odvodňování organismu a zvýšené hladině inzulinu, který naopak pomáhá ukládání tuků, všechny tyto mýty byly vyvráceny.
Kofein rovněž oddaluje pocit hladu a zároveň nutí tělo brát energii z tuků. Tím přispívá ke spalování tuků a hubnutí, což podněcuje společnosti vyrábějící potravinové suplementy, a kofein je přidaný téměř do každého hubnoucího doplňku stravy.

Káva, a k ní voda

Káva svým teplem zvyšuje výdej energie a tím zrychluje náš metabolismus. Je pravda, že odvodňuje, ale i to je jeden z důvodů, proč ve všech lepších kavárnách podávají se šálkem kávy i sklenku vody. Doporučuje se tato kombinace, jelikož ihned tekutiny doplníme.

Rovněž hraje při hubnutí roli to, jakou kávu pijeme a na kávu se šlehačkou nebo Baileys bychom měli zapomenout. Nejlepší je čistá káva bez cukru. Můžete přidat trochu polotučného mléka a není vhodné ani sladidlo, které obsahuje nevhodné chemické látky, při detoxikaci nevhodné.

Ke každému šálku kávy si dejte vodu, abyste se vyhnuli dehydrataci Ke každému šálku kávy si dejte vodu, abyste se vyhnuli dehydrataci Zdroj: Ovcharenko / shutterstock.com

Měli bychom mít na paměti, že všeho moc škodí, proto by naše denní dávka kávy neměla přesahovat 300-400 mg, což odpovídá asi 4 šálkům kávy. Kofein navíc obsahují i čaje a energetické nápoje, jejichž konzumaci bychom měli do denní dávky také započítat. Příliš mnoho kofeinu totiž může podráždit žaludek či zvýšit krevní tlak.

Všeho s mírou

Konzultantka pro výživu a bývalá prezidentka Akademie výživy a dietetiky Connie Diekman však před pitím takového množství kávy varuje a podle ní je toto množství příliš vysoké. „Už 4 šálky kávy denně jsou na hraně. Vyšší obsah kofeinu sice potlačuje chuť k jídlu, ale zároveň může mít negativní dopad na tělo v podobě bolestí hlavy, nervozity, rychlého srdečního rytmu a žaludečních potíží.“

Studie z počátku loňského roku ukázala, že právě tyto 4 šálky kávy denně mohou skutečně pomoci lidem zbavit se tělesného tuku. Po dobu 24 týdnů vědci sledovali 126 mužů s nadváhou, žijících v Singapuru, a nechávali je pít kávu. Ukázalo se, že ti, kteří pili 6 šálků kávy s kofeinem denně po dobu 6 měsíců, ztratili téměř 4 % celkového tělesného tuku.

„Tato ztráta tuku nebyla pravděpodobně způsobená změnami životního stylu, tedy stravou a fyzickou aktivitou. Byla spíše výsledkem metabolické reakce, za kterou mohl kofein. Konečným důsledkem pak bylo spalování více kalorií a výrazný pokles tělesného tuku,“ říká autor studie, Derrick Johnston Alperet z katedry výživy na Harvardu.

Zároveň však upozorňuje na to, že lidé, kteří pijí více kávy by si měli uvědomit, že káva nenahrazuje jídlo, a proto by měli pečlivě sledovat svůj další příjem potravin, nápojů i kofeinových doplňků.

 

Zdroje:

http://www.brichactom.cz/pomaha-nebo-skodi-kava-pri-hubnuti

https://www.rozumnehubnuti.cz/kava-a-hubnuti-pomuze-vam-zrychlit-metabolismus/

https://sjidelnicek.cz/kava-na-hubnuti/

https://www.bezhladoveni.cz/kava-a-hubnuti/

 

Akční letáky