Některé druhy pokojových rostlin jsou prokazatelně výkonnými zdravotními filtry, eliminují řadu škodlivin a navíc krásně vypadají!

Jedy, které doma a v kanceláři možná nečekáte

Interiéry mohou být mnohdy překvapivě zamořeny toxickými látkami. Uvolňují se z nátěrů a lepidel nábytku (jen běžný lak může uvolňovat formaldehyd a xylen), z izolací a rozpouštědel. K tomu se přidávají agresivní čisticí prostředky (pokud nepoužíváte ekologické varianty), a nedostatek větrání, obvyklý především v zimě.

Jak fungují zelené pračky vzduchu?

Rostliny vychytávají škodlivé látky z logických důvodů. Většinou se jedná o těkavé organické látky, které obsahují uhlík. A ten rostliny nutně potřebují k výživě. Berou jej z čehokoli, tedy nejenom z oxidu uhličitého. Molekuly škodlivých látek tak rozbijí a ze vzduchu eliminují. Tato schopnost se dokonce vztahuje i na některé látky, které uhlík neobsahují – pilné rostliny je přesto navždy uvězní ve svých tělech.

  • Rostliny jako filtry byly testovány v mnoha studiích a obstály – zdravý vzduch pomáhají udržovat dokonce i na vesmírných stanicích.
  • Jsou účinné i při takzvaném syndromu nemocných budov, který je souhrnem obtíží a onemocnění spojených nejčastěji s prostředím kanceláří.
  • Doma jsou pak neocenitelnými pomocníky při vytváření zdravého a příjemného bydlení.

Rostliny odstraní formaldehyd i rtuť

Nebezpečný formaldehyd dovede ze vzduchu odfiltrovat a zneškodnit filodendron, fíkus, scindapsus, zelenec, břečťan i sanseviera zvaná tchýnin jazyk. Rovněž škodlivý xylen z interiérů prokazateně odsávala sanseviera a břečťan. Zelenec, pohledná a zcela nenáročná pokojovka, si navíc poradí i se splodinami plynových vařičů, proto jí narozdíl od mnohých jiných nevadí ani úmístění v kuchyni, a také s tabákovým kouřem. Nádherné kvetoucí kamélie nebo pokojové růže odstraňují stopy těžkých kovů, napříkald rtuti a olova.

Přirozené zvlhčovače a osvěžovače

Všechny rostliny obohacují vzduch kyslíkem a vlhkostí. Odpařování vlhkosti rostlinami je navíc samoregulační – do suchého vzduchu odpařují více, než do vlhkého. Kromě vody rostliny do ovzduší odpařují i silice, které vzduch osvěžují, dezinfikují a působí blahodárně na dýchací systém i psychiku. Opět jsou bezpečnější, než mnohé syntetické osvěžovače vzduchu.

Při alergiích, astmatu i nachlazení je skvělý například eukalyptus. Pro výrazný účinek pěstujte alespoň dva vzrostlejší keře v místnosti. Vonné silice uvolňují rovněž všechny aromatické byliny, které jsou s oblibou pěstovány na okenních parapetechrozmarýna, oregáno, yzop, saturejka, tymián, majoránka, vonné pelargonie a další.