Mezi nejrizikovější skupiny patří v letních parnech malé děti, starší osoby a lidé se zdravotními problémy, jako je nadváha a nemoci kardiovaskulárního systému. V posledních letech zažíváme trend stále extrémnějších letních veder. Jak potvrzují celosvětové statistiky, množství úmrtí způsobených horkem stále stoupá. Například ve Velké Británii vedru ročně podlehne na 2000 osob.

Jak se co nejlépe chránit před následky tropických teplot? Základním pravidlem, které je potřeba ve vedrech dodržovat, je dostatečný příjem vody. Tím zabráníme dehydrataci organizmu a jeho přehřívání. Ne každý je ovšem fandou čisté vody. Zkuste si ji proto zpestřit osvěžujícími plátky citrusů, nakrájenou salátovou okurkou, nebo čerstvými bylinkami. Oblíbené jsou především máta, šalvěj nebo meduňka. A co dál? Někdo se snaží zchladit pomocí staletí starých technik – ájurvédského jídelníčku nebo dechových cvičení z jógy. Ale my, lidé 21. století, rádi využijeme i moderní chladící zařízení od klimatizace až po zmrzlinovač.

Nástrahy špatné klimatizace

Ideální pro lidský organismus je, když se teplota vzduchu v místnosti pohybuje mezi 20 a 21 °C (v ložnici přibližně o 5 °C méně) a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40 až 60 %. Nadměrné využití klimatizace v období veder často sníží vlhkost vzduchu v místnosti pod 40 %, v krajních případech až pod 20 %.

Optimální obsah vlhkosti vzduchu je důležitý nejen pro zdraví dýchacích cest, ale také pro naši kůži a oči. V suchém vzduchu navíc pociťujeme únavu, fyzickou skleslost, ztrácíme výkonnost a častěji máme žízeň. Především starším lidem v takovém prostředí hrozí dehydratace. Pokud trpíme například astmatem či jiným chronickým onemocněním dýchacích cest, je třeba sáhnout po kvalitním zvlhčovači vzduchu. Z těchto důvodů může být pro řadu z nás lepším pomocníkem v boji proti horku ventilátor.

Klimatizace, ventilátory nebo ochlazovače?

Nejlépe a nejspolehlivěji teplotu v místnosti sníží klimatizace. Její pořízení je ale finančně náročnější. Pro sezónní použití jsou ideálním řešením přenosné klimatizace. Jsou praktické a také cenově výhodnější, než klasické klimatizace.

Nejlevnějším způsobem, jak se v horkém letním dni alespoň trochu osvěžit, jsou větráky. Letošním hitem budou ochlazovače vzduchu, které využívají cirkulaci vzduchu okolo chladné vody nebo ledových kapslí. Jsou výkonnější než ventilátory a levnější než klimatizace.

Větráky stojanové, stolní i kapesní

Ventilátory představují nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak si poradit s vedrem. Stolními a stojanovými ventilátory lze velmi snadno manipulovat. Dbejte však při výběru především na bezpečnost a vybírejte stabilní ventilátory (například s protiskluzovými prvky). U stolních ventilátorů, které lze instalovat přímo na pracovní stůl, postačí vrtule s průměrem 25 cm. Do větších místností bychom měli umístit stojanový větrák s průměrem hlavice 40 cm. Nastavení několika rychlostí otáčení vrtule by mělo být samozřejmostí.

Stolní větrák G3Ferrari G5V002 s ochranným drátěným krytem se může pochlubit výkonným a velmi tichým motorem. Máte možnost si vybrat ze 3 rychlostí a i na ty nejpomalejší otáčky jeho efekt pocítíte. Průměr vrtule je 40 cm a výška 58 cm. Tohle Ferrari stojí jen 1 099 Kč.

Netradiční stolní ventilátor a zvlhčovač Dyson AM06 na první pohled zaujme svým atraktivním vzhledem a provedením. Nenajdete na něm žádné lopatky jako u klasických ventilátorů, které svou rotací krájí vzduch a vytvářejí tak jeho nerovnoměrný proud. Technologie Air Multiplier v kombinaci s prvky z turbodmychadel a proudových motorů nasává vzduch a násobí jeho rychlost až 15x, čímž na druhé straně vzniká silný a plynulý proud vzduchu. Udržuje se pouhým otřením hadříkem a je zcela bezpečný i pro děti a domácí mazlíčky. Jeho cena je 9 499 Kč.

Kapesní větrák BEPER 70262 MILÓ Oceníte nejvíce v hromadné dopravě (pokud vám nevadí užaslé pohledy spolucestujících) nebo v kanceláři bez klimatizace. O pohon dvojice lopatek se stará elektromotor napájený dvěma AA bateriemi. Větráček je vysoký 10 centimetrů, váží pouhých 60 g a vyrábí se v mnoha veselých barevných provedeních. Dáte za něj jen 99 Kč.

Chlazení vodou a ledem

Ochlazovače vzduchu kombinují výkonný ventilátor s funkcí ochlazování pomocí chladné vody nebo kapslí s ledem. Jsou levnější než mobilní klimatizace a vzduch v místnosti dokáží ochladit mnohem více než samotné ventilátory.

Ochlazovač vzduchu G3Ferrari G50023 vás potěší zajímavým designem, ale i praktickými funkcemi. Kromě tří rychlostí cirkulace ochlazeného vzduchu nechybí ani funkce směrování proudu vzduchu, filtr pro jeho čištění nebo funkce osvěžovače, která provoní místnost. Součástí ochlazovače je nádržka na vodu a ledové kapsle s kapacitou 2,5 l. Na jedno naplnění funguje 8-10 hodin. Cena je 2 990 Kč.

Některé klimatizace usnadní život alergikům

Mobilní klimatizace má oproti klasické dvě velké výhody. První je možnost přesouvání mobilních klimatizací mezi místnostmi, kde zrovna potřebujeme chladit. Další představuje rychlé zapojení přístroje bez stavebních úprav. Mobilní klimatizace jsou tedy ideání do prostor, kde je problém s instalací klasické klimatizace, například v historických budovách nebo panelákových bytech. Důležitým parametrem je i nižší cena než u zabudovaných klimatizačních jednotek.

Mobilní klimatizace Rohnson R-880 Polaris je vhodná pro ochlazení místnosti do 20 m2. Teplotu si nastavíte od 16 do 30 °C. Pomocí dálkového ovládání můžete nastavit tři stupně ventilátoru, automatickou funkci Smart nebo režim spánku Sleep. Klimatizace má také přehledný displej a praktický časovač. Celkový objem průtoku vzduchu je 320 m3/hod. Cena činí 8 990 Kč.

Pevná klimatizace Panasonic Etherea CS-Z9TKEW z řady Etherea Z letos obdržela prestižní cenu iF Product Design Award. Vítězství jí zajistil elegantní design, minimální hlučnost, energetická účinnost a malé rozměry s hloubkou pouhých 20 centimetrů. Oceněná klimatizace má velmi tichý provoz (hlučnost 19 dB), takže neruší při práci nebo odpočinku. Jde o vysoce energeticky účinné zařízení třídy A +++, které je vybaveno inteligentním snímačem ECONAVI.

Tato technologie sleduje polohu osob či intenzitu slunečního světla a automaticky nastavuje chladicí výkon. Tím může snížit spotřebu energie až o 38 %. Klimatizační jednotka také pracuje s chladícím plynem R32, který je šetrný k životnímu prostředí. Etherea Z je také vybavena vysoce účinným filtrem vzduchu a technologií nanoe. Ta klimatizaci umožňuje čistit vzduch od škodlivin včetně virů, bakterií i pylů, což ocení především alergici.