Trpíte na popraskané paty? Pomůže lázeň z octu a ústní vody!
Zdroj: ARVD73 / Shutterstock

Máte popraskané paty? Vyzkoušejte kombinaci octa a ústní vody

Sezóna otevřených bot už je dávno tatam, ale to neznamená, že bychom se o své nohy neměli starat i nadále. Popraskané paty s hlubokými ránami mohou být opravdu bolestivé a suchá kůže na chodidlech se nepříjemně zatrhává v ponožkách. Víte, jak se zbavit popraskaných pat? Znáte trik s ústní vodou a octem? Lázeň vám pomůže se suchou kůží, a ještě něco navíc!

I jednoduchý trik s octem a ústní vodou se hodí

Jistě si můžete pořídit nějaký voňavý krém na chodidla, abrazivní masku na ošetření suché kůže či vyživující zábal. Ale zkuste nejdřív použít běžné domácí potřeby. Nejenže už je většinou máte a nic vás proto nebudou stát, ale také jsou hned po ruce a ušetří cestu do obchodu. Trik s octem a ústní vodou se prostě může hodit.

Ústní voda se hodí na vlasy, na pleť i k úklidu Ústní voda se hodí i na ošetření nohou a popraskané paty. Zdroj: ewapee / Shutterstock.com

Co je v běžných ústních vodách

Pokud nejde o ústní výplach na bázi betadinu, pak jsou ústní vody nejčastěji směsí dvou hlavních látek. Těmi jsou alkohol a thymol. Zatímco o původu alkoholu máme poměrně dobrou představu, thymol už je méně známý. Je to látka obsažená v některých aromatických bylinách, konkrétně v tymiánu, oreganu čili dobromyslu a také mateřídoušce. Tuto látku znali již staří Egypťané a obecně lze říci, že jde o neobyčejně účinné antiseptikum. Dokonce je ho potřeba jen velmi malé množství, aby thymol zbavil ošetřenou pokožku bakterií, plísní či parazitů. Pokud použijete ústní vodu, rozhodně se nemusíte bát, že by se vám ranka po prasklé kůži nehojila, či zanítila.

Ocet je v každé domácnosti

Ocet se v roztoku používá právě kvůli kyselosti. 5% kyselina, kterou je právě obyčejný ocet, změkčí zatvrdlou pokožku. Nicméně i ocet je potřeba používat na pokožku zředěný. Můžete použít jakýkoli druh octu, v lázni ho dostatečně zředíte, takže se nemusíte bát. 

bílý ocet Bílý ocet. Zdroj: focal point/Shutterstock.com

Vyrobte si doma lázeň z octa a ústní vody

Jak ocet a ústní vodu použít? Z jednoho šálku octa, jednoho šálku ústní vody a dvou šálků teplé vody připravte lázeň. Chodidla v roztoku máčejte alespoň čtvrt hodiny. Průběžně pemzou odstraňujte zatvrdlou kůži. Pokud jste s očistou spokojeni, opláchněte nohy čistou vodou, osušte je a je hotovo! Pokud trpíte na hluboké rány na patách, opakujte podle potřeby, dokud se zcela nezahojí.

Nohy v průběhu dne protahujte a večer jim dopřejte masáž. Lázeň můžete používat k očistě nohou každý den. Zdroj: Kamil Macniak/Shutterstock.com

Ocet a ústní vodu používejte denně

Lázeň je v hodná i ke každodennímu použití. Opakované použití pomůže paty zahojit, a dokonce může vyřešit i problém s plísní nehtů či oblasti mezi prsty.

Zdroje: https://cs.wikipedia.orghttps://vitalitis.cz

Akční letáky