Kdybychom tak mohli používat paměťové karty i ve své hlavě.
Zdroj: Brian A Jackson / Shutterstock.com

Poruchy paměti: Kdy je zapomínání ještě normální a kdy už se jedná o nemoc

Přibližně každý pátý senior trpí tzv. mírnou kognitivní poruchou, tedy lehkým zhoršením paměti (především zvýšenou zapomnětlivostí) nebo jiných mozkových funkcí, jako je počítání, psaní, komunikování aj.

Mírná porucha paměti je běžná, nijak výrazně neovlivňuje normální fungování a lze ji prokázat podrobným vyšetřením. U většiny seniorů zůstává tento stav neměnný, nebo se může i částečně zlepšit.

U části takto postižených lidí však může dojít v průběhu několika let ke zhoršení až do stadia demence.

Mírná kognitivní porucha tedy může (ale nemusí) ohlašovat nastupující nemoc mozku Mírná kognitivní porucha tedy může (ale nemusí) ohlašovat nastupující nemoc mozku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V České republice žije asi 1,5 milionu lidí starších 65 let (asi 15 % populace, údaj z roku 2010). Zhruba 100 000 z nich trpí demencí, tedy poruchou paměti a dalších mozkových funkcí takového stupně, že narušuje jejich běžné denní fungování.

Mírná kognitivní porucha tedy může (ale nemusí) ohlašovat nastupující nemoc mozku — většinou Alzheimerovu chorobu.

Kdy už je zapomínání nenormální?

Stárnutí a stáří bývá spojeno s určitým zhoršením paměti a schopnosti učení se novým věcem. Hranice mezi „normálním“ a „chorobným“ bývá neostrá a k odlišení je třeba vyšetření.

Obecně lze říct, že dokud poruchu paměti pociťuje jen člověk sám a v malé míře, dokud porucha paměti nenarušuje schopnost vykonávat zaměstnání či různé aktivity, jde o „normální“ stav. Je-li však takového rozsahu, že člověka trápí a znemožňuje mu dělat to, co byl zvyklý, nebo že na ni znepokojeně upozorňují jeho blízcí, nebo se zhoršuje, jedná se již rozhodně o důvod k vyšetření. Kde?

Projekt Dny paměti byl spuštěn v červnu 2008 a slouží k včasnému záchytu poruch paměti. Zájemci mohou po předchozím objednání navštívit místní pobočku České alzheimerovské společnosti a nechat si zde bezplatně vyšetřit paměť, zkonzultovat zdravotní problémy související s pamětí nebo využít poradenských služeb společnosti.

Projekt Dny paměti byl spuštěn v červnu 2008 a slouží k včasnému záchytu poruch paměti. Projekt Dny paměti byl spuštěn v červnu 2008 a slouží k včasnému záchytu poruch paměti. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mohou také navštívit praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu, nebo rovnou odborníka na nemoci spojené s poruchami paměti (neurologa, psychiatra, geriatra), jenž zajistí odborné vyšetření a případně doporučí léčbu. Návštěva lékaře je důležitá — s poruchou paměti totiž mohou souviset nemoci, které se dají léčit, například deprese, důsledky chronického stresu, porucha štítné žlázy a další.

Komu hrozí Alzheimer?

Rizikovými faktory jsou vysoký věk, genetické predispozice, úraz hlavy v průběhu života, porucha funkce štítné žlázy, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka, nízké vzdělání, deprese a zmíněná mírná kognitivní porucha.

Některá rizika prakticky neovlivníme, jiná však máme šanci řešit. Základem jsou každoroční preventivní prohlídky: Praktický lékař zkontroluje krevní tlak, krev a moč a v případě potřeby zahájí účinnou léčbu.

Prokazatelný vliv na pamět má uživání standardizovaného extraktu z listů ginkgo biloba EGb 761. Prokazatelný vliv na pamět má uživání standardizovaného extraktu z listů ginkgo biloba EGb 761. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Důležitá jsou také opatření, jež můžeme podniknout sami: pravidelná tělesná aktivita (stačí 30 až 45 minut rychlé chůze alespoň třikrát týdně). Vhodné jsou i protahovací cviky či lehké posilování, zdravá strava, přiměřená hmotnost, omezení užívání prášků na uklidnění a na spaní, které při dlouhodobém užívání mohou přivodit závislost i zhoršení paměti a dalších mozkových funkcí.

Prokazatelně pozitivní vliv má dlouhodobé uživání standardizovaného extraktu z listů ginkgo biloba EGb 761.

Velmi důležité je také trénování paměti a mozku, učení se novým věcem a také využivání rezervní kapacity mozku. Například tím, že obvyklé činnosti občas budeme dělat jinak — zuby si vyčistíme levou rukou, půjdeme do práce úplně jinou trasou, rutinní záležitost zkusíme dělat poslepu.

Akční letáky