Na světě existuje nesčetně rostlin, které mají na zdraví vašeho těla blahodárné účinky. Která je ale ta nejzdravější? To už víme, ale u nás ji stále téměř nikdo nejí. A přitom ji můžete najít volně v lesích či u potoka.

Najít ji sice můžete, ale vzhledem k tomu, že je v České republice chráněna zákonem a nesmí se sbírat, je lepší si ji snadno vypěstovat doma. Tato rostlina má tak léčivé účinky na zdraví, že si ji dokonce oblíbil i Napoleon Bonaparte, a proto ji nechal pěstovat šlechtit ve Francii. Víte, která to je?

Potočnice lékařská

Potočnice lékařská neboli řeřicha potoční je nejdravější rostlinou na světě. Obsahuje totiž naprosto nesmírné množství vitamínů. Je extrémně bohatá na vitamín A neboli retinol, který je nezbytný pro zdraví očí a správné funkci zraku.

Dále je v potočnici také nemálo vitamínu C, který podporuje tvorbu kolagenu, funguje jako antioxidant, a hlavně je hraje naprosto klíčovou roli pro správnou funkci vašeho imunitního systému. To ale stále není všechno. Řeřicha také obsahuje vitamín D, který se podílí na správném vývoji kostí a zubů, a také vitamín E, jenž zodpovídá za správnou funkci několika orgánů v těle.

Řeřicha je tudíž naprostou vitamínovou bombou. Na co ji ale můžete využít? Potočnice je skvělá například pro zdraví ledvin. Chrání ledviny před poškozením, a navíc jim poskytuje živiny, které potřebují pro svou správnou funkci.

Jak vám může ještě řeřicha pomoci? Řeřicha může pozitivně ovlivnit zdraví vašeho srdce. Pomáhá totiž snížit hladiny špatného LDL cholesterolu, a také pomáhá bojovat proti volným radikálům, které poškozují buňky.

Související články

Nejzdravější rostlina na světě

Konzumace potočnice lékařské může být brána i jako prevence vůči rakovině. Vzhledem k tomu, že řeřicha je bohatá na sulforafan, což je jedna z nejúčinnějších přírodních protirakovinných sloučenin, by vám její konzumace mohla snížit riziko onemocnění na rakovinu.

A to vůbec ne o málo. Studie, která se konala před rokem, dokonce zjistila, že extrakt z květu řeřichy zabíjel buňky rakoviny kůže, přičemž zdravé kožní buňky šetřil.

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.semena.cz