Vyhněte se spouštěčům bolesti hlavy!
Zdroj: Maksym Fesenko / Shutterstock

Potraviny, po kterých bolí hlava. Jsou některé z nich i vaše oblíbené?

Myslíte, že potraviny nemohou způsobit bolet hlavy? A máte pravdu! Jenže to má jedno velké „ale!“ Potraviny souvisí s bolestí hlavy. Nejsou sice příčinou, ale takzvanými spouštěči. Chtěli byste vědět, které potraviny spouštějí bolesti hlavy?

Zdroje: www.healthline.comzena.aktualne.cz

Co je za bolestí hlavy?

Bolest hlavy a její důvody jsou velmi individuální. Příčinou je často nezdravý životní styl nebo onemocnění. Někdy naopak důvod neznáme vůbec, i když jsou migrény pravidelnou součástí našeho života. Ať už je původ bolesti hlavy jakýkoli, můžeme ji spustit některými nápoji a potravinami. Jestliže opakujícími se bolestmi hlavy trpíte, mohlo by vás zajímat, na co si dávat pozor.

Pilulky na bolest nahradí bylinky Bolest zaháníme všelijak, ale víte, čím se spouští? Zdroj: fizkes / Shutterstock.com

Když bolí hlava z kofeinu!

Na kávu, čaj a v některých případech i čokoládu si pořádně posviťte. Pokud vám spouští bolesti, pak máte kofeinu příliš mnoho anebo už jste na něm dokonce závislí, a naopak vás mučí jeho nedostatek. Není třeba připomínat, že kofein je návykový a všeho moc škodí. Jestli je kofein rozbuškou vaší migrény, máte asi docela velký problém a měli byste se na něj zaměřit.

Bolest vás překvapí i po sladkém

Zcela výjimečně teď nemluvíme o cukru. I když cukr je spojován se všemožnými zdravotními komplikacemi, tentokrát jde o jeho náhražku ve formě aspartamu. Ten je obsažen v umělých sladidlech, s nimiž se často setkáváme ve sladkých nekalorických nápojích. Vědci se tímto problémem již začali zabývat, ale studií na toto téma je zatím jen velmi málo. Nicméně se zdá, že u některých citlivějších jedinců je aspartam důvodem migrén.

Hlavobol alkohol

To že hlava bolí po konzumaci většího množství alkoholu je dobře známý fakt, který může většina z nás potvrdit. Jenže nemusí jít ani o velké množství. I toto je velmi individuální a někdy se stává, že s alkoholem nemáme problém většinu života a přitom, od blíže nespecifikovaného okamžiku, konzumace alkoholu migrénu nevyhnutelně spustí. Věda zatím tento fakt nedokáže přesně vysvětlit.

Čím vyzrálejší, tím bolavější

Zrající sýr nebo také uzená masa, sójová omáčka a mnohé další, například fermentované, tedy zakvašené, potraviny, obsahují látku zvanou tyramin. Tyto potraviny, v první řadě sýry, mohou způsobit takzvanou hypertenzní krizi, která je také nazývaná „sýrovou krizí“, spouštějící bolest hlavy. 

Každý druh sýra lze v kuchyni využít rozličnými způsoby Sýrová krize je spouštěčem bolesti hlavy. Zdroj: Valentyn Volkov / Shutterstock.com

Až 2 minuty bolesti po zmrzlině

Tohle znají všechny děti. 20 vteřin až 2 minuty trvající ostrá bolest hlavy je známá všem milovníkům zmrzliny nebo ledově vychlazených nápojů. Anglický název „brain freeze“ je myslím, docela výmluvný. Různě silná bolest provázející konzumaci velmi studených nápojů nebo jídel není nic neobvyklého, ale naštěstí okamžitě mizí.

Akční letáky