Správné srážení krve je pro lidský organismus klíčové a je důležité k včasné zástavě případného krvácení. Někdy se však může v těle objevit krevní sraženina tzv. trombus, který vede k ucpání cév neboli trombóze.

Sraženiny mohou omezit průtok krve, ale i zcela zastavit krevní zásobení. Nebezpečná je i situace, kdy se tromb utrhne a putuje po krevním řečišti, hrozí riziko embolie. K prevenci tvorby krevních sraženin předepisují lékaři zpravidla léky. Není však od věci využít i přírodní prostředky v podobě potravin, které se podílejí na ředění krve. Které to jsou?

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Chcete znát 7 potravin, které pomáhají předcházet krevním sraženinám? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu VisitJoy:

Zdroj: Youtube

Česnek

Česnek je nejen výborným dochucovadlem mnoha pokrmů, ale jedná se i o přírodní prostředek, který čistí krev, snižuje riziko vzniku krevních sraženin a stejně tak i vysokého tlaku. Lze ho konzumovat jak čerstvý, tak i sušený, ale i jako doplněk stravy.

Zázvor

Další významnou potravinou je v tomto ohledu i zázvorový kořen. Nebezpečnému srážení krve pomáhá předcházet tím, že snižuje, množství tromboxanu, hormonu zodpovědného za shlukování krevních destiček. Obsahuje podobné látky jako má v sobě pilulka aspirinu, tzv. salicyláty, které jsou schopné ředit krev.

Koriandr

Zcela určitě zařaďte do pravidelného jídelníčku i koriandr. Tato zelenina obsahuje vysoké množství kumarinu, který také působí proti srážení krve. Bonusem navíc vám bude fakt, že koriandr má nejen detoxikační účinky, ale dokáže také z těla efektivně eliminovat toxické kovy, jako je olovo, rtuť a hliník.

Kajenský pepř

Podobně jako zázvor obsahuje tento druh pepře salicyláty schopné ředit krev. Pokud vám tedy nevadí jeho pikantní chuť, neváhejte ho zařadit do pravidelného jídelníčku. Kajenský pepř je dokonce velice zajímavým doplňkem i sladkých pokrmů.

Kurkuma

Typicky žluté koření je známé nejen svým obsahem kurkuminu, látky se silnými protizánětlivými vlastnostmi, ale kurkuma také zabraňuje i zmíněné tvorbě krevních sraženin, protože výborně ředí krev.

Skořice

Skořice není jen příjemně voňavé koření, i v tomto případě se jedná o účinného bojovníka proti krevním sraženinám. Díky již zmíněnému kumarinu má silné antitrombotické účinky. 

Které potraviny zanáší krev

Některé potraviny přispívají k zanášení krevních cév, což vede k srdečním a cévním problémům. Mezi tyto potraviny patří zejména tučné a zpracované maso, jako je slanina, salámy a klobásy, které obsahují vysoké množství nasycených tuků a trans-tuků. Dalšími nebezpečnými potravinami jsou smažené pokrmy, fast food a pečivo, které často obsahují nezdravé tuky a vysoké množství soli. Konzumace nadměrného množství cukru, například ve sladkých nápojích a cukrovinkách, také může vést k zanášení cév, protože přispívá k obezitě a zvyšuje hladinu triglyceridů v krvi.

Související články

Zdroje: www.relainstitute.com, www.medicalnewstoday.com, www.celostnimedecina.cz