Onemocnění dna přichází s dlouhodobě zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi, která vytváří krystalky, jenž se usazují v kloubech, šlachách a v ledvinách. Při okamžitém neléčení dny může brzy dojít k bolestivému zarudnutí až k akutním záchvatům. V pokročilejších stádiích hrozí dokonce poškození kloubů nebo ledvin. Nepodceňujte proto ranní či noční ostré bolesti palce u nohy, kde se dna projevuje nejčastěji.

Jaké potraviny jsou nejhorší, a naopak nejlepší při dně můžete vidět ve videu na YouTube, na kanálu Medinaz:

Zdroj: Youtube

Původcem jsou puriny

Ke vzniku kyseliny močové je zapotřebí purinů, které se ve vysokém množství vyskytují v červeném mase, vnitřnostech, mořských plodech a rybách, luštěninách, sladkostech nebo tučných sýrech. Obsahuje je však také káva, kakao, černý čaj nebo pivo. Při léčbě dny se proto vyvarujte časté až úplné konzumaci těchto potravin a nápojů.

Správný dietní jídelníček

Prvním krokem ke zdravotnímu zlepšení by měla podle vědců být tudíž důsledná úprava jídelníčku a jeho následné dodržování. Pomůže vám nejen stabilizovat hladinu kyseliny močové v krvi, ale také sníží riziko srdečně cévních onemocnění, které s dnou velmi často souvisí. Vytvořte si tudíž pestrý jídelníček s dostatečným množstvím živin a zásadním omezením sacharidů.

Vhodná úprava masa

Maso je skvělým zdrojem bílkovin, a proto ho v menších porcích můžete jíst i během dny. Pokud vás však postihnou bolestivé záchvaty, raději maso vynechte úplně. Drůbeží maso můžete jinak vařit nebo dusit na páře. Nedoporučuje se naopak smažení, ani grilování.

Ovoce a zelenina

Častěji byste měli konzumovat hlavně ovoce a zeleninu, které obsahují draslík. Tento minerál totiž dokáže předcházet tvorbě krystalů, jenž vytváří kyselina močová. Zaměřte se hlavně na banány, avokádo, zelenou listovou zeleninu, jahody, meruňky, rozinky nebo třešně. Nevynechávejte ani jablka, která normalizují hladinu kyseliny močové.

Dostatečný pitný režim

Abyste dostali z těla ven přebytečnou močovou kyselinu, je důležité hodně pít obyčejnou či minerální vodu. Místo kávy si můžete dopřát ovocný čaj nebo džus. Vhodnou volbou při dně je také pití bylinných čajů z kopřivy, listů břízy, smetánky lékařské nebo ibišku. Dodržováním pravidelného pitného režimu tak zajistíte správné vylučování kyseliny močové přes ledviny.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, ikem.cz, awashop.cz, benu.cz