energii je potřeba doplňovat i během dne. A jinak než kávou.
Zdroj: Profimedia

Když káva nezabírá: Potraviny, které vás nakopnou víc než kofein

Když se nemůžeme nastartovat, automaticky saháme po kávě. Šálek ranní kávy je naším rituálem, který nás konečně probudí. Navíc často kafe potřebujeme ještě během dne – v práci, po obědě, nebo odpoledne s kamarádkou. Přitom ale víme, že přísun kofeinu pro naše tělo bychom měli omezit. Zkusme raději nějakou z potravin, které dokážou totéž – prostě nás energeticky nakopnou!

Pokud nás trápí únava, někdy se zdá, že je snad chronická, dáme si buď kafe nebo energetický nápoj, protože rychlá dávka kofeinu a cukru nás vrátí zpět do funkčního stavu. Jestliže si kávu nedokážete odpustit, pak do ní přidejte lžíci kokosového oleje. Ten obsahuje triglyceridy, které nastartují váš metabolismus a nakopnou energií.

Kromě kávy ale existují i další způsoby, jak dodat tělu rychlou energii. Poradíme vám, co si dát, když umdléváme.

Rychlé zdroje energie

K vyzkoušeným nakopávacím potravinám patří některé druhy ovoce, zeleniny, luštěnin i další poživatiny. Povzbudí nás nejen na těle, ale i na duchu, a navíc se jedná většinou o oblíbená jídla. 

Ovesné vločky

Jsou bohaté na draslík, hořčík, vitamin E a další živiny. Jejich konzumací ulevíme stresu a zvládneme lépe i únavu. Ovesné vločky mají dokonce i mírně antidepresivní účinky, působí příznivě na nervy a pomáhají snižování hladiny krevních tuků. Energie z nich se uvolňuje postupně, takže doporučujeme je konzumovat k snídani. 

Vajíčka

Vejce jsou zdrojem kompletního proteinu, který obsahuje všechny aminokyseliny nezbytné pro zdravou výživu. Vejce nás zasytí a poskytnou energii na delší dobu.

Banány a další ovoce

Banány obsahují hodně přírodního cukru, který nám dodá okamžitou energii. Kromě rychlé vzpruhy mají i dostatek draslíku, jenž pomáhá správné funkci svalů a posiluje nervy. Draslík naše tělo spotřebovává při fyzické nebo duševní námaze, takže banán je ideální svačinou před náročným jednáním nebo sportovním výkonem. Ranní konzumace různého ovoce, především jahod, malin, borůvek a ostružin vám může zaručit energii po celé dopoledne – zlepšují totiž kognitivní funkce až o 6 hodin!

  Zdravé ppotraviny dodávají našemu tělu psychickou i fyzickou energii Zdravé potraviny dodávají našemu tělu psychickou i fyzickou energii Zdroj: Profimedia

Batáty

Stále oblíbenější a dříve u nás ne moc oblíbené sladké brambory jsou bohaté na vitamíny skupiny B a pomalu uvolňující energii, takže se nestane, že se budete cítit vyšťaveni naráz. Navíc jsou snadno stravitelné.

Brokolice

Brokolice obsahuje kyselinu listovou a koenzym Q10, jehož nedostatek se může v těle projevit sníženou výkonností a únavou. Při přípravě ale vařte brokolici co nejkratší dobu. Rovněž bychom ji neměli připravovat ve vodě, ale v páře, aby z ní všechny účinné látky nevyprchaly.

Čočka

Čočka je zásobárnou železa. Obsahuje ho dokonce tolik, že se vyrovná i masu. Nemusíte ji jíst jen tak, jak jste zvyklí, tedy uvařenou s párkem a vejcem, nebo jako polévku. Zkuste ji přidat do salátů, nebo konzumovat i s rýží nebo kuskusem. A určitě nečekejte na Nový rok.

Sušené ovoce

Sušené ovoce obecně má vysoký podíl přírodního cukru i železa. Vynikající jsou sušené meruňky, banány nebo švestky, jež obsahují měď, která je nezbytná pro tvorbu nervových vláken. 

Naklíčené luštěniny

Luštěniny jsou skutečné životabudiče: obsahují vitaminy, stopové prvky i minerály. Stopové prvky rovněž odstraňují stres a nervozitu. Rostlinné klíčky jsou bohatou zásobárnou nejcennějších živin. Jsou výborné v salátu, pomazánce nebo na tmavém chlebu. Podobně funguje díky vysokému obsahu železa i listová zelenina.

Svačte!

Únava může být způsobena i tím, že tělu nedodáváme dostatek energie. Je proto lepší jíst méně, ale často: Pravidelné jídlo podporuje krevní cukr. Výbornou svačinou jsou datle, fíky, nesířené meruňky, vlašské ořechy, pekanové ořechy nebo dýňová semínka - tyto potraviny vám zajistí energii a maximální příjem minerálů. 

Pokud vám nepomáhá ani dostatečný spánek, ani tyto potraviny, je lepší se poradit s lékařem. Úprava jídelníčku ale většinou postačí.  Většinou býváme nejvíce unaveni po obědě, mezi jednou a druhou hodinou odpolední, kdy je naše tělo vyčerpáno, u někoho jiného se největší pokles energie objeví už dopoledne.

Rychlý cukr v podobě čokolády nebo dortu většinou pomůže, ale jen krátkodobě. Chronická únava je součástí našeho života.

Nadopujte se vitamínem D

Po zimních dlouhých nocích a nedostatku sluníčka často bojujeme i s nedostatkem vitaminu D. 40 až 50 % žen v reprodukčním věku vykazuje příznaky nedostatku vitaminu D, mezi které patří bolesti svalů, špatný spánek a únava. Je obtížné to zlepšit pouze dietou, proto se doporučuje užívat doplňky stravy. I ty vám mohou pomoci cítit se lépe a dodají vám více energie.

Alternativní doplňky

Pokud na nás už nic zabírá, můžete vyzkoušet přírodní doplňky stravy, které jsou vhodné při únavě. Výborně funguje třeba ženšen, který odstraňuje únavu a stres a budete se cítit dobře.

A samozřejmě, ani zde nezapomínejte na dostatečný pitný režim.

Zdroje: 

https://seznamte.se/a/trapi-vas-nebo-partnera-neustala-unava-co-zkusit-nez-sahnete-po-kave/

https://asklepionkamyk.cz/nemoci/potraviny-ktere-vyzivi-vas-mozek.html

https://nasehvezdy.cz/clanek/6-potravin-ktere-vam-dodaji-energii-70850

 

 

 

Akční letáky