Podle odborníků měl střevního parazita snad každý z nás. Ať už v dětství, kdy se hojně objevují například roupy nebo škrkavky, až po cizopasníky, kteří míří i na dospělé hostitele jako je například tenkohlavec lidský nebo tasemnice.

Říká se, že člověk si střevního parazita může přivést do těla špatnou hygienou, ale i nedostatečně tepelně upraveným masem. Podle odborníků ale existují potraviny, které nebezpečí těchto cizopasníků odbourávají. A o co konkrétně se jedná?

Autor videa, Václav Jícha, vás seznámí se střevními parazity. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Ananas

Tenhle tropický poklad je bohatý na enzym zvaný bromelin, který podporuje trávení a zároveň funguje jako „stopka“ proti parazitům. Pokud tedy máte strach, že vaše střeva napadne „komando“ škůdců, dopřejte si porci ananasu nebo dokonce ananasovou šťávu. Je osvěžující, ale také plná cytokinů, které bojují proti zánětům tlustého střeva.

Dýňová semínka

Jsou prý plná zinku, který podporuje zdraví a pevnost nehtů. Ale nejen to! Dýňová semínka vás překvapí i pořádnou dávkou tetracyklických triterpenů a cucurbitinů, které ochromují parazity a znemožňují jim ukrývat se ve střevech. Díky tomu se nikde neuchytí a tělo je vyloučí samo.

Semínka od okurek

Jsou maličká, ale dokážou odvést velký kus práce. Podle odborníků zabíjí tasemnice v trávicím traktu. Pokud tedy máte podezření, že vám v břiše někdo dělá neplechu, určitě si dopřejte porci okurkových semínek!

Česnek

Je považován za přírodní antibiotikum. Ví se o něm, že posiluje chuť k jídlu a také, že zoceluje imunitní systém. Česnek je také účinným antiparazitikem. Zvyšuje produkci žaludečních kyselin, které redukují bakterie a kvasinky ve střevech. Proto si nezapomeňte čas od času udělat česnečku nebo topinky s česnekem! Spraví vám to chuť i zdraví.

Zázvor

Prakticky funguje podobně jako česnek. Látky, které obsahuje,zvyšují produkci žaludeční kyseliny, která spolehlivě zabíjí parazity a znemožňuje rozvoj infekcí. Zázvor navíc obsahuje látky, které podporují krevní oběh a léčí všechny typy zažívacích problémů.

Jablečný ocet

Tahle tekutina je považovaná za přírodní lék na spoustu nemocí. Kromě toho, že podporuje hubnutí, obsahuje i pořádnou dávku vitaminu B, který zlepšuje trávení a zamezuje výskytu parazitů.

Potraviny podporující střevní parazity

Některé potraviny mohou podporovat růst a množení střevních parazitů, pokud nejsou správně zpracovány nebo konzumovány. Zejména syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso a ryby jsou známé tím, že mohou být zdrojem parazitů, jako jsou tasemnice nebo různé druhy hlístů.

Podobně, neomytá zelenina a ovoce mohou nést riziko, neboť na jejich povrchu se mohou nacházet parazitická vajíčka. Sladké a tučné potraviny také nepřímo podporují parazity tím, že oslabují imunitní systém hostitele a vytvářejí v těle prostředí, ve kterém se paraziti snadněji množí a prosperují.

Je tedy důležité důkladně vařit maso a ryby, pečlivě mýt zeleninu a ovoce a vyhýbat se nadměrné konzumaci cukrů a tuků, aby se minimalizovalo riziko parazitické infekce.

Související články

Zdroje: https://jakzdrave.cz, www.prostreno.cz