Zdroje: www.healthline.com, www.everydayhealth.com

Kvalitní spánek je základ

Na první pohled se může zdát, že na spánek mají mnohem zásadnější vliv jiné okolnosti než jídlo a pití. Zlozvyky či naopak zdravé rituály, zátěž a stres nebo nedostatečná fyzická aktivita jsou jen několika důvody, proč usínáme jednoduše a rychle nebo hůř. Existují konkrétní potraviny a nápoje, které vám mohou usnadnit usínání a dopomoci i ke kvalitnímu spánku po celou noc.

Podívejte se na videopříspěvek z pořadu Deset plus jedna otázek, který se tentokrát zabývá právě potravinami a spánkem:

Zdroj: Youtube

Potraviny, které klidnému spánku prospívají

Kiwi

Chcete vědět, které potraviny vašemu spokojenému spánku prospějí? Například kiwi, bohaté na vitaminy a minerály, je spojováno se zlepšením spánku. Lidé, kteří konzumují dvě kiwi hodinu před spaním, uvádějí, že usínají rychleji, spí déle a dobře se odpočinou.

Třešně a višně

Příznivé účinky na spánek by měly mít také třešně a višňová šťáva, které jsou známé svým obsahem melatoninu. Pití třešňové šťávy zvyšuje celkovou dobu spánku a jeho efektivitu.

Mléko s medem podle babiček

Mezi babské rady, jak rychle a bez diskusí poslat děti do postele, patří také popíjení teplého mléka s medem a ve skutečnosti nejde jen o uklidňující rituál. Nápoj totiž ovlivňuje v těle serotonin i melatonin, které úzce souvisí s nočním klidem a spánkem vůbec.

Jogurt

K mléku a medu patří také jogurt. Nemusíte ho dávat do nápoje, ale i ten napomáhá usínání.

Tučné ryby

Také tučné ryby jsou spojovány s celkově lepším spánkem a fungováním během dne. Omega-3 mastné kyseliny a vitamin D obsažené v tučných rybách mohou také ovlivňovat regulaci serotoninu.

Krůtí maso

Pokud toužíte po jiném zdroji bílkovin, také krůtí maso zlepšuje spánek.

Ořechy a mandle

Ořechy, respektive mandle, vlašské ořechy, pistácie a kešu, obsahují melatonin, hořčík a zinek. Kombinace těchto látek zlepšuje kvalitu spánku především u starších osob.

Rýže

I když je vztah mezi sacharidy a spánkem složitý, i konzumace rýže by mohla stát za zlepšením kvality spánku. Některé studie naznačují, že potraviny s vysokým glykemickým indexem konzumované čtyři hodiny před spaním napomáhají usínání, ale obecně nejde o zdravý návyk, který byste si měli pěstovat.

Banány

Hledáte-li ovoce, které by vám pomohlo s usínáním, pak sáhněte po banánech.

Které potraviny spánku neprospívají?

Které potraviny spánku škodí? Jistě tušíte, že spánek i usínání podstatně zhorší příliš velká porce čehokoli, příliš pozdě večer. Mezi vyloženě nevhodná jídla i nápoje spadají ty obsahující kofein, alkohol, velmi pikantní nebo tučné suroviny a v neposlední řadě také velmi sladká jídla.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Související články