Na fytáty jsou bohaté luštěniny, ořechy i semínka.
Zdroj: Profimedia

Fytáty podle vědců ničí rakovinu: Najdete je v úplně běžných potravinách

Rakovina není jen dědičná, je vzniká také následkem našeho životního stylu, nadváhy i stravování. Jakou roli hrají potraviny, a které z nich jsou považovány za nejpřínosnější? Nezapomeňte potraviny proti rakovině zařadit i do vašeho jídelníčku!

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govwww.eotazky.czfaktaozdravi.cz

Proč rakovina neřádí všude stejně? 

Čím to je, že rakovina straší některé národy více než jiné? Vědci se soustředili na rakovinu tlustého střeva a desítky let strávili hledáním odpovědi na otázku, proč v některých zemích je tento druh rakoviny velmi častý a jinde jde o docela vzácné onemocnění.

Ukázalo se, že se riziko vzniku rakoviny zvyšuje v souvislosti s konzumací masa. Nejde však jen o vepřové a hovězí, ale také o drůbeží maso, které je z tohoto pohledu ještě nebezpečnější. O rybách se zatím polemizuje. 

Dietní strava obsahuje často rybí a kuřecí maso. Táké jíte příliš mnoho masa? Zdroj: Mironov Vladimir / Shutterstock.com

Fytáty a rakovina tlustého střeva

Nezáleží však jen na tom, kdo kolik masa zkonzumuje, ale také jak je jídelníček pestrý a zda obsahuje dostatek vlákniny, která jak známo přispívá k očistě střev a tím i ke snížení rizika vzniku rakoviny. Nakonec se však zdá, že nejen vláknina je za snížením výskytu rakoviny tlustého střeva. Svoji roli hrají podle vědeckých studií také takzvané fytáty. Co jsou zač?

Pokud vás toto téma zajímá hlouběji, podívejte se na video z YouTube kanálu „Fakta o zdraví“. Nevládnete-li dobře angličtinou, nezapomeňte si také zapnout české titulky.

Fytáty jsou látky obsažené v potravinách rostlinného původu. Nachází se především v celých zrnech, ořechách, semenech a luštěninách. Mezi potraviny bohaté na tyto látky patří celá zrna žita, pšenice, ovsa, kukuřice, rýže, ječmene a prosa. Z ořechů jde hlavně o vlašské a lískové ořechy, arašídy a mandle. Slunečnicová, sezamová, dýňová a lněná semena jsou na ně také bohaté, stejně jako fazole, čočka, cizrna a sója.

Semínka, ořechy a luštěniny jsou důležitou součástí jídelníčku. Semínka, ořechy a luštěniny jsou důležitou součástí jídelníčku. Zdroj: Profimedia

Riziko vzniku rakoviny a potraviny

Pamatujte také na to, že některé druhy rakoviny přímo souvisí s životním stylem. Za nejvíce problematické se považuje konzumace červeného masa, alkoholu, a především obezita. Jakýkoli pohyb a dostatek vitaminů, především vitaminu D, snižují náchylnost k rakovinnému bujení.

Jak už bylo řečeno, potraviny hrají významnou roli. Zvýšený příjem potravin, které se doporučují obecně jako zdravé či přímo protirakovinné, ovlivňuje výskyt rakoviny střev, ale také plic i prsu.

Do skupiny dalších vhodných potravin, mimo těch obsahujících fytáty, bobuloviny, oranžové ovoce a zelenina, koření a bylinky, potraviny obsahující probiotika a potraviny bohaté na vápník a antioxidanty.

Kysané zelí předčí v zimě všechno ovoce. Probiotika najdete v zakysaných výrobcích.  Zdroj: Elena Hramova / Shutterstock.com

I když se obecně doporučují i ryby, názory na veškeré maso se různí. Zatímco volně žijící lovené ryby jsou často doporučované, jiné studie ryby řadí do stejné škatulky jako drůbež a nedoporučují ani rybí maso.

 

Akční letáky