Správný jídelníček jde ruku v ruce s úspěšnou léčbou nepříjemných úzkostí a depresí. Pokud zvolíte správné potraviny a vyloučíte ty nevhodné, může se vám po určité době ulevit.
O spojitosti stravy a naší psychiky se můžete více dozvědět na YouTube na tohoto zajímavém videu z kanálu PhDr. Michaely Peterkové:
Pozor na sójovku
Používáte často sójovou omáčku? Raději se jí zbavte. Může totiž značně podpořit depresi. Obsahuje totiž lepek, který se nachází i v těstovinách a mnoha druzích pečiva. Pokud je váš organismus na tuto látku citlivý, mohou se u vás objevit podivné nálady a stavy. Můžete se cítii i zpomalení a líní.
Kečup
Podobně nevhodnou potravinou je i kečup, obsahuje totiž poměrně vysoké procento cukru a velice často i umělá sladidla. Obě ingredience jsou pro jedince s depresemi zcela nevhodné. Raději si vyrobte domácí salsu z čerstvých rajčat a okořeňte ji chilli papričkami, nebo alespoň pepřem.
Hotové dresinky
Máte plnou lednici hotových dresinků? I této lahůdce se vyhýbejte na sto honů. Pro zlepšení nálady vám opravdu nic nepřinese, spíš naopak. Průmyslově vyráběné dresinky a marinády jsou také plné cukru, ale i kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy. Jejich light verze jsou slazeny pomocí aspartamu, tedy umělého sladidla, který odborníci spojují právě se vznikem nebo prohloubením úzkostí a depresí.
Krabicové džusy
Vězte, že džusy z krabice nebo láhve, které se také průmyslově vyrábějí, často nemají s čerstvou ovocnou šťávou nic společného. Raději si dejte čerstvý kousek ovoce. Získáte tak nepoměrně větší množství cenných látek a vlákniny. Zpracované ovocné produkty jsou často plné cukru, soli, tuku a dalších nezdravých látek, které v našem organismu způsobují zánět, což může zhoršit i příznaky deprese.
Pečivo z bílé mouky
Pokud se nechcete utápět ve smutku, vyhněte se i veškerému pečivu z bílé mouky. Bohužel brzy po tom, co ji zkonzumujete, se promění v krevní cukr. Právě to je pak příčinou emočních výkyvů. Raději si občas dopřejte kousek celozrnného pečiva či jiné, zdravější náhražky pečiva.
Omezte i kávu
Pocity nervozity a smutku mohou být také způsobeny nadměrnou konzumací kávy. Kromě tohoto může tento jev narušit i váš spánek a jeho kvalitu. Nikdy však nevyřazujte kofein najednou, mohly by se dostavit abstinenční příznaky v podobě depresí a bolestí hlavy. Denní množství vypité kávy proto snižujte pomalu a postupně.
Alkohol pomálu
Pro stavy depresí není alkohol nikdy dobrý kamarád. Po rychlé euforii způsobuje u obzvlášť citlivých lidí výkyvy nálad, často s těžkým dopadem na celkové zdraví. S alkoholem vždy jen opatrně, občas a jen v malých dávkách. Tvrdému alkoholu byste se měli zcela vyhdnout.