Pupečník asijský (Centella asiatica), zvaný též gotu kola, patří do skupiny rostlinných adaptogenů. V rodné Asii je považován za elixír mládí podobně jako kořen žen-šenu, i jako afrodisiakum a využíván v léčebné tradici ajurvédy.

Na paměť, astma i popáleniny

  • Pupečník příznivě ovlivňuje mentální schopnosti jako je paměť a schopnost soustředit se, protože podporuje v činnosti transmitery, mozkové přenašeče (proto by mohl být prospěšný i při počínající Alzheimerově chorobě).
  • Zklidňuje zánět, díky čemuž pomáhá při astmatu i revmatismu.
  • Podporuje krevní oběh, působí preventivně proti usazování cholesterolu v cévách, patrně i podporuje tvorbu kolagenu a tím pádem prospívá kloubům.
  • Může být prospěšný i jako prevence křečových žil, protože posiluje cévní stěny. Prokrvující schopnost je prospěšná i pro zmírnění celulitidy.
  • Nálev z rostliny můžeme použít i k omývání pleti nebo jako obklad – regeneruje kůži, urychluje hojení oděrků i popálenin.

Užívání

Nálev můžeme připravit z čerstvých i sušených lístků. 1-2 lžičky jemně sekaných nebo podrcených listů zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10-15 minut luhovat. Užíváme 2-3x denně po dobu 3-4 týdnů, poté je vhodná alespoň dvoutýdenní pauza (žádný adaptogen není vhodné užívat trvale, ovšem po pauze lze kůru ještě jednou zopakovat). Čerstvé lístky a výhonky jsou výtečné do salátů i smoothies.

Pěstování pupečníku

Pupečník pěstujeme jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu. Lze ho pěstovat celoročně v teple (v zimě dbáme na dostatek světla), nebo může přezimovat v chladnější místnosti při teplotě nad 8°C. Prospívá mu dostatek světla a slunce, ale snese i polostín. Pokud se pupečníku daří, potěší nás i kvítky – objevují se v paždí listů, zprvu jsou zelené a posléze zčervenají.

Pupečníku vyhovuje humózní substrát s příměsí písku nebo perlitu, který udržujeme stále mírně vlhký – je zčásti bažinnou rostlinou. Pozor na to, že s klesající teplotou se snižují i nároky rostliny na vodu – trvale přemokřený by substrát být neměl.

Rostlina má dlouhé šlahouny, které splývají z pěstební nádoby. Umístíme ji proto výše. Snadno ho namnožíme odnožemi – dokonce samy zakořeňují, podobně jako šlahouny jahod. Takto se pupečník jako půdopokryvná rostlina rozrůstá do šíře – prostorná, široká nádoba je proto výhodou, rostlina substrát v ní brzy pokryje a bude se jí dařit.

Pupečník chutná i mšicím – rostliny určené ke konzumaci ošetřujeme zásadně zdravotně nezávadnými postřiky na bázi jedlých olejů a lecithinu – pak je můžeme konzumovat hned druhý den po postřiku, případný film opláchneme.