Zatímco v kanceláři sedíte tam, kam vás šéf usadí, při práci z domova můžete svůj pracovní prostor výrazně ovlivnit. Je ale třeba mít na paměti, že, byť doma, budeme – nebo bychom aspoň měli – prací trávit mnoho hodin denně. Proto je nutné věnovat zařízení domácí „kanceláře“ opravdu velkou pozornost. Sezení u konferenčního stolečku s nedostatečným světlem by se totiž mohlo brzy odrazit na našem zdraví.

Místnost nebo kout?

Čím menší prostor pro svou domácí kancelář máte, tím větší oříšek představuje její účelné vybavení. Prostřednictvím internetových vyhledávačů snadno najdete množství inspirativních řešení. Vybavení vhodné pro kancelářské práce z domova nabízí i řada prodejců nábytku. Nač si při jeho výběru dát pozor?

Zjistěte, co opravdu potřebujete

Omezený nebývá jen prostor, ale většinou i finanční prostředky na jeho vybavení. Sepište si vše, co považujete za nezbytně nutné pro svou práci. Výběr se nesnažte uspěchat. Zjistěte, co se osvědčilo známým, projděte nabídku na webech. Nejlépe, když si vytypovaný nábytek prohlédnete a ozkoušíte v prodejně či na výstavě. Výhodou domácího pracoviště je skutečnost, že si můžete vše sestavit na míru jak své práci, tak svým zvykům. Při plánování nemyslete jen na vzhled a funkci, ale také na své zdraví. Není tajemstvím, že kvalitní pracovní prostor se zpětně odrazí ve výsledcích vaší práce.

Stůl

Rozhodně nezapomeňte na vhodnou výšku. Měla by být taková, abyste se pevně dotýkali země nohama. Pokud vám nebude vyhovovat pevná výška stolu, můžete volit buď výškově nastavitelný modul (polohovací stůl) a nebo si zadat výrobu nábytku na míru. Poslední zmíněné řešení je zvlášť výhodné do malých či netypických prostor. Nezapomeňte zohlednit hloubku stolu, případně jeho rohové řešení. Zvažujte při tom jak velký monitor (nebo dokonce dva) pro svou práci potřebujete. Ploché LCD obrazovky už naštěstí nezabírají mnoho centimetrů do hloubky a je tedy možné je použít i při řešení rohového prostoru. Hloubku stolu volte tak, abyste seděli v dostatečné vzdálenosti od obrazovky a měli vhodný prostor pro klávesnici. Ideální vzdálenost monitoru od očí je 50 - 60 cm. Aby nedocházelo ke zbytečné zátěži krční páteře, měla by být horní třetina zobrazovací plochy přibližně ve výšce očí. Některé počítačové stoly umožňují umístit klávesnici do speciální výsuvné zásuvky.

Židle

Nabídka kancelářských židlí je velmi rozmanitá. Není problém je barevně sladit se zbytkem interiéru. Zajímejte se ale také o nosnost konstrukce a odolnost a údržbu potahového materiálu. Přednost dejte židli s kvalitními ergonomickými prvky: nastavitelnou výškou, dobře tvarovaným sedákem (dostatečně hlubokým a širokým), opěrákem a područkami. Většina kancelářských židlí je opatřena kolečky. Běžné koberce v domácnosti nemusí být na tuto zátěž uzpůsobené. Při zařizování domácí kanceláře uvažujte tedy také o odpovídající podlahové krytině.

Osvětlení

Ideálem je osvětlení pracovní plochy přirozeným světlem zleva. Připravené byste měli mít vhodné sluneční clony (rolety, žaluzie). Slunce může v jediné místnosti obtěžovat i dvakrát denně. Poprvé svým vlastním svitem a podruhé vás může nepříjemně oslnit odraz od oken či jiné skleněné plochy ve vašem okolí. Samozřejmostí by mělo být i přiměřené osvětlení místnosti tak, aby nedocházelo k extrémním rozdílům mezi osvětlením monitoru a jeho okolí.

Úložné prostory

Pokud potřebujete na ukládání materiálů souvisejících s vaší prací šanony, krabice, zvažte jejich umístění tak, abyste se při jejich častém používání nemuseli příliš zdržovat. Úložný systém by měl být snadno dostupný a maximálně přehledný.