Menopauza je velké téma, ale co andropauza?

Menopauza je téma, kterému se nevyhneme. Velmi zajímá především ženy, u kterých dochází ke změnám dramatickým a často také velmi patrným i nepříjemným. Málo se však mluví o mužském přechodu, tedy andropauze.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Menopauzu z pohledu stravy a tělesných změn vám přiblíží také tento příspěvek z YouTube kanálu Fitness007. V tomto videu na otázky týkající se stravy, hubnutí ale také úbytku svalů odpovídá výživový poradce Petr Havlíček. Téma rozebírá velmi poctivě a do hloubky, aby přiblížil co nejlépe změny, které se v těle žen kolem padesátky dějí.

Zdroj: Youtube

Týká se přechod u žen i mužů?

I když u žen menopauza nepřichází ráz naráz jako bez z čistého nebe a k hormonálním změnám dochází také pozvolna, za jasný začátek menopauzy se považují změny v menstruačním cyklu. Samozřejmě u žen, které mají cyklus nepravidelný po celý život, může být obtížné rozpoznat změnu způsobenou přechodem.

Menopauza může trvat měsíce až několik málo let a mohou ji procházet stavy duševní nepohody a podrážděnosti, stejně tak jako návaly horka a fyzické nevolnosti. O dalších mnohých změnách obšírně také hovořil Petr Havlíček v příspěvku a jsou to změny v ukládání tuku, metabolické změny i úbytek svalové hmoty a podobně.

Andropauza, které se ale také někdy říká mužká menopauza, je vlastně tatáž jen u mužů nelze snadno vysledovat počátek. Změny jsou velmi pozvolné a období, kdy k nim dochází, může být velmi dlouhé. O andropauze se příliš nemluví ani dnes, a přitom podstatně ovlivňuje život mužů a projevuje se jak po fyzické, tak psychické stránce.

Andropauza: Přechod u mužů

Muže provázejí velmi podobné příznaky. Jde například o pocit útlumu a nedostatku energie, smutek až deprese, ztrátu motivace a koncentrace i sebevědomí. I u mužů dochází ke zhoršení spánku, tloustnutí a úbytku svalové hmoty či křehnutí kostí. Objevují se poruchy erekce, snižuje se chuť na sex a také plodnost klesá. Dá se tedy říci, že ač dochází k poklesu různých hormonů, u žen i mužů vypadají symptomy přechodu velmi podobně.

To jak muži a ženy vnímají přechod je velmi individuální, a pokud se jednotlivci potýkají se zásadními problémy, měli by je rozhodně řešit i s lékaři. Nicméně vhodná je úprava jídelníčku, pravidelný pohyb a cvičení, stejně tak jako dostatek spánku a minimalizace stresů.

Související články

Zdroje: healthline.com, dnes.cz