Zánět vzniká velmi zjednodušeně řečeno jako reakce na problém, kterého se tělo potřebuje zbavit. Může jít o infekci po zanesení nečistoty do rány při zranění, jindy se jedná o následek autoimunitního onemocnění, ale mnohdy tělo zánětem reaguje na naše vlastní jednání, kterým jej vědomě či nevědomě poškozujeme. Čím? Například neúměrným vystavováním účinků chemických látek, pojídáním nevhodné stravy, kouřením, dlouhodobým stresem a podobně. Některým příčinám vzniku zánětů v těle se vyhnout nemůžeme, jiné ale ovlivnit jde. Proto bychom se měli nejprve dobře zamyslet nad svým životním stylem a problémy, které může přinést.

Bojujte se zánětem pomocí stravy. Návod najdete i v tomto videu na YouTube, na kanálu Vitalvibe:

Zdroj: Youtube

Pizza jedině s ančovičkami

Milovníci mořských ryb mohou jásat. Právě tahle pochoutka totiž také dokáže s naším tělem doslova divy. Jak bylo uvedeno, jde hlavně o ryby s vyšším obsahem tuku a tedy i omega-3 mastných kyselin, mezi které patří také docela nenápadné, malé, jednou slané, jindy kyselé nebo v oleji nakládané ančovičky.

Máte rádi pizzu s ančovičkami? Nebo si je s chutí dáte jen tak? Pak máte z velké části vyhráno. S každým takovým soustem totiž pomáháte svému tělu v boji s možnými problémy. Pokud přece jen patříte k odpůrcům sardelí (tedy ančoviček před úpravou), je tady na výběr ještě makrela, tuňák, losos nebo třeba sleď. Nebojme se jich, přibírat nebudete, ale imunita vaše vám poděkuje.

Vyražte na houby

Také jste již mnohokrát slyšeli, jak jsou houby nebezpečné a že bychom je vlastně ani raději neměli konzumovat? Překvapivým zjištěním ale může pro většinu z nás být fakt, že takový obyčejný žampion, který si můžete celkem bez problémů vypěstovat z koupeného substrátu i doma ve sklepě, má doslova kouzelnou moc.

Kromě již několikrát zmiňovaných antioxidantů, obsahují žampiony také selen, vitamíny B nebo třeba měď, a to v takovém množství, že jsou skutečně schopné nastartovat obranyschopnost organismu.

Borůvky plné síly

Z ovoce se můžeme v tomto případě spolehnout hlavně na bobuloviny. O jakých je konkrétně řeč? Možná mnoho lidí překvapí, že jednu z největších léčivých sil mají maličkaté modré borůvky. Stejně jako další drobné bobule obsahují antokyany, které nejenže snižují riziko vzniku zánětů, ale jsou schopné pomáhat při předcházení srdečním chorobám.

Spoleh je také na brusinky, maliny, rybíz, ostružiny, angrešt a další. Spolehlivé jsou také třeba jahody, hroznové víno nebo ananas. Vždy si ale pamatujte, že největší účinek mají tyto potraviny v syrovém stavu.

Kouzelný pepř

Jistě už většina z nás slyšela o síle chilli papriček. Ty jsou ale pro mnohé příliš silnou kávou a při vaření si nezvykli je používat. Přesto ale běžně do pokrmů jistě přidáváte doslova kouzelného pomocníka, jde o docela obyčejný černý pepř. Piperin, který obsahuje, nejenže pomáhá s trávením, ale dokáže také velmi účinně bojovat proti zánětům. Že jste o tom neměli ani tušení?

Není to žádná ostuda, často se totiž zaměřujeme spíše na méně běžná koření, ale na přísady, které využíváme docela běžně, ani nepomyslíme. Máte v zásobě také zázvor, chilli, kari, kurkumu, skořici nebo hřebíček? Pak jste na dobré cestě k lepší imunitě. Hlavně je potřeba naučit se je opavdu svědomitě využívat.

Vítězná brokolice

Pokud budete chtít svému tělu ulevit od zánětu právě hlavně s pomocí zeleniny, pak je dobré vybírat tu, která má účinky nejsilnější. Napadlo vás někdy, že jedním z nejlepších bojovníků proti tomuto zdravotnímu problému je jedněmi milovaná a druhými nenáviděná brokolice? Pokud jste se tedy ještě neodhodlali ji zařadit do svého jídelníčku, je nejvyšší čas.

Sulforafan, kterým je právě brokolice zásobená v míře nejvyšší, je antioxidant, na jehož účinky brzy nedáte dopustit. Dále se můžeme s důvěrou obrátit se žádostí o pomoc také ke kvašenému zelí, špenátu, mrkvi nebo kapustě a samozřejmě i k dalším brukvovinám. Do jídelníčku můžeme s úspěchem zařadit také batáty nebo mangold, pomohou též rajčata a papriky.

Související články

Zdroje: prostreno, blendea, bioderma-cz