Většinou za vše může špatný jídelníček a ještě horší návyky. U překyselení organismu tomu není jinak. Acidóza, jak se překyselení organismu říká, je v podstatě nadměrná produkce kyselin v těle. Rozhodně nejde o banalitu, nad kterou můžete mávnout rukou. Jakmile na sobě budete pozorovat některý z příznaků, měli byste zpozornět.

Když už je toho dost

Lidský organismus, pokud mu vytvoříme správné podmínky, je neuvěřitelný pracant a se spoustou neduhů si dokáže poradit sám. Pokud mu ale jeho práci neustále hatíme zlozvyky, špatnými návyky a nevhodnou stravou, dojde vůle i jemu a zdravotní komplikace na sebe nenechají dlouho čekat. Lidské tělo si udržuje stálé vnitřní prostředí potřebné ke správnému fungování a to za pomoci hned několika orgánů – ledvin, jater, trávicího ústrojí a plic. Každý orgán a soustava v těle má svou nepostradatelnou funkci a my jim práci dokážeme pořádně ztížit. K překyselení organismu dochází zejména přijímáním špatné stravy, nedostatečným žvýkáním potravy, stresem, kouřením, nadměrným užíváním léků a nedostatkem pravidelného pohybu.

Sladkosti raději ne

K překyselení organismu vás může dovést i špatná skladba jídelníčku. Zejména pokud je založená na jednoduchých cukrech, sladkých dobrůtkách a přeslazených limonádách. Překyselení organismu ale také způsobuje nadměrná konzumace alkoholu, slazených mléčných výrobků a některých druhů masa.

Co tedy jíst, aby vaše tělo bylo v rovnováze? Podívejte se na pár tipů ve videu:

Zdroj: Youtube

Obecně platí, že by strava měla být pestrá a vyvážená, nemusíte nutně vyřazovat nic, co je zdravé, ale kyselinotvorné. Naopak špatných zlozvyků se zbavte určitě.

Co hrozí?

Proč se vůbec o zásaditých a kyselinotvorných potravinách a nějaké rovnováze hovoří? Narušení acidobazické rovnováhy může být příčinou vážných zdravotních komplikací, které se zpočátku projevují mírně – únavou, ovšem později nabírají na naléhavosti. Nejprve pocítíte tlak v oblasti žaludku, který se bude postupně zhoršovat a překlene se ve střevní potíže, ty povedou zase ke špatnému trávení a vstřebávání živin, což se odrazí na vašem zdraví. Ostatní zdravotní neduhy se budou jen prohlubovat. Přivodit si nakonec můžete úporné pálení žáhy a záněty trávicího traktu.

Doporučení na závěr

Pokud se u vás některý z příznaků projevuje, zbystřete. Je nejvyšší čas na změnu jídelníčku. Doplňujte vhodné tekutiny, dopřejte si pravidelně luštěniny, zeleninu a ovoce. Vybírejte ty, které jsou lokální. Dobře vám udělají brambory, pohanka nebo jiné obiloviny. Vyhýbejte se alkoholu, kouření, sladkým pochutinám a nápojům a průmyslově zpracovaným polotovarům.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.celostnimedicina.cz, www.benu.cz, www.ferpotravina.cz