Presbyopie

Tento odborný termín pro zhoršené vidění se dnes používá namísto dřívější „stařecké vetchozrakosti“. Presbyopie postihuje lidi už od 40. roku věku a je to, stručně řečeno, ztráta pružnosti oční čočky, podmíněná nejen věkem, ale v nemalé míře i životním stylem západní civilizace. Oční čočka prostě postupně přestává být schopna zaostřovat do blízka.

Dalo by se říci, že je to normální proces, čočka stárne stejně jako svaly, ale proč někteří lidé vidí ostře i ve vysokém věku? Možné vysvětlení spočívá v tom, že moderní životní styl nás nutí k nerovnoměrnému zatěžování očních svalů.

Většinu dne trávíme v místnosti, často s umělým světlem, se zrakem zaostřeným do blízka. Pokud se oko věnuje jedné aktivitě po několik hodin, je to pro ně značně vyčerpávající a chybí přirozený oční pohyb, který spočívá v přeostřování z blízka do dálky a zpět.

Svoji roli může hrát i nedostatek příslušných vitaminů a živin (vitaminy C, A, E, zinek, lutein) a také celkový nedostatek pohybu. Pohyb totiž znamená více kyslíku a kyslík znamená výživu pro veškeré tkáně.

V případě presbyopie se tudíž vyplatí trocha prevence, neměli bychom se smířit jenom s předepsáním vhodných brýlí. Brzy totiž budeme potřebovat nové a silnější. Proto bychom měli zkusit přidat vitaminy a zvýšit pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud musíme pracovat s počítačem, měli bychom zařadit i pravidelná oční cvičení a relaxaci.

  • Ti, kdo se rozhodnou k radikální změně, si mohou nechat pomocí laserové chirurgie vyměnit vlastní oční čočku za umělou, tzv. multifokální, která umožní ostré vidění do dálky i na blízko.

Jednoduchá cvičení pro oční svaly

Pro posílení: Zaostřujte pohled střídavě do dálky a nablízko. Nejprve se dívejte na předmět, který si postavíte do vzdálenosti asi 20 cm před oči, poté se podívejte z okna a zaostřete na vzdálený objekt. Vydržte střídat pohledy zhruba jednu až dvě minuty několikrát denně a po cvičení nechte oči odpočinout následujícím cvikem.

Pro uvolnění: Zavřete oči a přiložte si na ně zlehka dlaně tak, abyste se očí nedotýkali. Vydržte minutu. Toto cvičení můžete provádět libovolně, kdykoliv pocítíte tlak nebo únavu v očích.

Syndrom suchého oka

Kdo někdy zažil pocit, že má v oku písek, který nemůže odstranit, ví, jaké potíže tato porucha přináší. Při syndromu suchého oka vzniká řada nepříjemných změn očního povrchu kvůli snížené tvorbě slz, změně jejich kvality, nebo jejich rychlejšímu odtoku z povrchu oka.

Příčin, proč někomu „vyschnou slzy“, je několik. Patří mezi ně vyšší věk, onemocnění rohovky, oční operace, dlouhodobé nošení kontaktních čoček, hormonální změny i užívání léků, které ve svém vedlejším účinku snižují tvorbu slz, nebo onemocnění odtokového systému oka.

Slznému filmu neprospívá ani pobývání v klimatizovaných místnostech, kde se zvyšuje odpařování slz, a dlouhodobé sledování televize nebo počítačových monitorů, kdy daleko méně často mrkáme.

  • Projevy syndromu suchého oka mohou být různé, k nejčastějším příznakům patří pocit „písku“ v oku, dráždění, pálení, svědění, zvýšená citlivost na světlo, pocit suchosti, až kolísání vidění.

Léčba syndromu suchého oka by se měla zaměřit na příčinu, která problém vyvolala. Proto je dobré absolvovat komplexní vyšetření. Ke zlepšení kvality slzného filmu můžeme použít „umělé slzy“, které vkapáváme několikrát denně. Oční lékař pak může předepsat různé léky, anebo doporučit zavedení implantátů do slzných kanálků, které omezí zvýšený odtok slz z oka.

Jak funguje slzný film

Povrch oka pokrývá slzný film, zajišťující nejen vlhkost, ale i hladkou optickou vrstvu, která umožňuje vytvořit ostrý obraz na sítnici. Slzný film mimoto obsahuje antibakteriální látky a odstraňuje bakterie a odloučené buňky z rohovky. Skládá se ze tří vrstev:

  • Zevní tuková vrstva udržuje slzný film v určitém napětí a zabraňuje jeho odpařování.
  • Střední vodní vrstva zajišťuje zvlhčující funkci slzného filmu.
  • Vnitřní hlenovitá vrstva vyrovnává nerovnosti na povrchu rohovky a spojivky a umožňuje vodní vrstvě přilnout lépe k rohovce.