Přeslička je vytrvalá bylinka, která patří k nejstarším rostlinám na naší planetě, podle vědců rostla už v třetihorách. Navíc má bohaté léčivé účinky, především diuretické, detoxikační a dezinfekční. Díky tomu působí tato bylinka na naši celkovou imunitu a značně ji posiluje.

Pokud se chcete o přesličce rolní dozvědět něco navíc, podívejte se na toto zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Jak přesličku poznáte

Přeslička má dvě podoby díky svým dvěma fázím růstu. Brzy z jara se ve volné přírodě objeví jako šupinatý, žlutohnědý dutý stvol, který je ukončený klasem výtrusnic na vrcholu. Postupně roste a mění se na zelený odstín, kdy ze stvolu vyrůstají jemné jehlice, kterým se říká chvosty nebo koňské oháňky.

Zpravidla na ni narazíte na okraji lužních lesů, ve smrčinách, ve vlhkých polích či na březích toků. Často dosahuje výšky od 20 až do 100 cm. Pro přesličku jsou charakteristické dlouhé a hluboké kořeny, které čerpají potřebné živiny k růstu.

Jak bylinku sbírat

Pokud si půjdete nasbírat přesličku, provádějte to vždy v čistém prostředí a vyhýbejte se chemicky hnojeným polím a pozemkům. Sbírají se vrchní dvě třetiny bez hnědých dřevnatých částí, zpravidla od konce dubna do konce října. Třetinu stvolu nechte nad zemí.

Nasbíranou nať doma řádně zbavte veškerých nečistot a dejte ji sušit do stínu na místo s dostatečným prouděním vzduchu, kde je sucho a teplo. Sušení lze urychlit i umělým teplem, ale nikdy by neměla být teplota vyšší než 40 °C. Vždy před skladováním zkontrolujte, aby byly veškeré kusy řádně proschnuté, jinak je vystavíte nežádoucím plísním. Přesličku pak uchovávejte v dobře uzavřené nádobě na tmavém místě.

Přeslička je zabiják zánětů

Přeslička podle vědců podporuje hojivé procesy a z tohoto důvodu může být užívaná jak vnitřně, tak zevně. Přesličky v sobě mají nejvíce léčivých látek, pokud rostou v hlinité půdě. Obsahují 3 až 16 % kyseliny křemičité, která má obzvláště silný léčivý účinek. Z ostatních látek jsou zastoupené hořčiny, saponiny, silice, flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny a flavonoidy.

Bylinka je velmi vhodná pro všechny, kteří trpí zánětem močového měchýře, jež je doprovázen často křečemi a nepříjemnými bolestmi. Stejně zdatně si poradí i se zánětem močových cest. Hodí se také pro všechny jedince se zánětem či poruchami ledvin a pomůže i s ledvinovými kameny.

Přeslička vám přinese i rychlou úlevu při nachlazení, angíně, zánětech v dutině ústní nebo krvácení dásní. Klasický přesličkový odvar stačí lehce osolit a použít k výplachu nosu při rýmě a zánětech dutin, překrvená sliznice se díky protizánětlivým účinkům přesličky poměrně rychle zklidní.

V podobě obkladů lze odvar využít k léčbě nehojících se ran, na bércové vředy, svědivé ekzémy a vyrážky a pomoci může i při zánětech nehtových lůžek. Stejně tak urychlí zastavení krvácení z nosu. Ve formě koupele lze využít léčivé účinky přesličky při bolestech bederní páteře, při poškození plotének i na bolavé klouby.

Jak připravit přesličkový nálev

Zalijte 1 lžičku sušené přesličky 250 ml vařící vody a nechte zhruba 10 min louhovat pod pokličkou. Čaj by měl mít světlou barvu a počítejte s tím, že má nevýraznou chuť i vůni.

Přeslička do koupele

Pokud chcete bylinku využít k přípravě koupelí, nechte tak 20 g sušené přesličky namočených přes noc v 5 l vody. Druhý den výluh zahřejte, sceďte a přidejte do koupele. Po 20 minutách relaxace je nejlepší skočit rovnou pod peřinu.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.jardinermalin.fr, www.bylinkyprovsechny.cz, www.herbarka.cz, www.living.iprima.cz