Játra jsou důležitým orgánem v těle a plní více než 500 životně důležitých funkcí. Každou minutu přefiltrují přes litr krve, ovlivňují trávení tuků a produkují některé hormony. Přestože mají do jisté míry schopnost regenerace, dostávají často zabrat celkově špatnou životosprávou. I když nebolí, neznamená to, že je musíte mít vždycky v dobré kondici. Jak poznáte, že játra volají o pomoc a měli byste jim dopřát  řádnou očistu?

Jaký má vliv alkohol na játra? Podívejte se v tomto YouTube videu na kanále Katty:

Zdroj: Youtube

Pocit stálé únavy

Jedním z častých projevů nedostatečné funkce jater je chronická únava a pocit, že jste naprosto bez energie. V játrech je totiž uložený ve stálé pohotovosti zásobní sacharid glykogen, který při zvýšené námaze uvolňuje glukózu zpět do oběhu, aby došlo ke stabilní hladině energie. Jakmile však játra plně nepracují, je omezeno i působení glykogenu, což vede k nižšímu výkonu a zvýšené únavě.

Časté bolesti

Psychické a fyzické vyčerpání může být při poruchách jater doprovázeno i nepříjemnými bolestmi, nejčastěji hlavy, kloubů a svalů.

Otoky a modřiny

Dalším příznakem je i nadměrný výskyt modřin, podlitin a popraskaných cévek. Dochází k tomu, když játra neprodukují dostatek bílkovin důležitých pro srážení krve.

Nepříjemný zápach

Projevem oslabených jater je i nadměrné pocení a následně nepříjemný tělesný zápach. Mnohdy se jedná i o nepříjemný odér v ústech, protože špatná funkce jater narušuje i běžné trávicí pochody.

Zažívací potíže

Játra vám mohou dát najevo, že vyžadují detox i různými zažívacími problémy jako je zvracení a průjem, často spojené se silnými bolestmi hlavy. Mnohdy se objevuje i bolestivé nadýmání, krvavá stolice a tmavá moč, přestože dodržujete dostatečný pitný režim.

Žloutnutí pokožky a očí

Jaterní nedostatky jsou viditelné i na povrchu těla. Můžete mít například žlutavý nádech bělma očí, tmavé kruhy pod očima nebo okrové až hnědé skvrny kdekoliv na kůži. Na vině je zvýšený obsah bilirubinu v plazmě. Dalším projevem je i nadměrně vysušená a svědivá pokožka, často s ekzémy, kopřivky nebo bílé fleky na nehtech.

Související články

Zdroje: www.mayoclinic.org, www.zdrave.cz, www.prozeny.cz