Bolest vlasů, je to vůbec možné? Ano, vlasy vás opravdu mohou bolet. Někdy to může být způsobeno tím, že často nosíte vlasy stažené do opravdu pevného culíku nebo drdolu. Ale někdy je to příčina používání určitých produktů a přípravků na vlasy. Vlasová pokožka má totiž svou citlivost, která se při používání daných produktů může zvýšit. Co tedy dělat?

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Video o příčinách bolesti vlasů najdete na Youtube kanále Dr Dray:

Zdroj: Youtube

Suchý šampon

Suchý šampon můžete najít v podobě prášku či spreje. Ten absorbuje nadbytečný maz ve vlasech a dodává jim objem a svěží vzhled, aniž byste si vlasy museli umýt. Když jej používáte v přiměřené míře, je to v pořádku. Jenže jeho příliš časté používání může dovést až k zánětu a většinou je hlavní příčinou bolesti vlasů.

Proto si dávejte pozor, abyste mytí vlasů nenahrazovali suchým šamponem příliš často. Co se totiž může stát je, že se ve vlasech usadí. Poté se smíchá s potem a kožním mazem, což vede k zanesení až do vlasových folikulů. Ty se poté zanítí. V tomto případě je nutné kontaktovat odborného lékaře.

Další příčiny

Vlasy vás mohou bolet, pokud jste člověk, který trpí na migrény. Jako by nestačilo, že vás bolí hlava, přidají se k tomu ještě vlasy. Může za to takzvaná alodynie, což je jev, při kterém se ozývá neuropatická bolest vyvolaná podnětem, který za normálních okolností bolest nevyvolává. Spouštěčem může být například česání vlasů, nošení pevně utaženého culíku nebo kontakt vlasů s vodou při jejich mytí.

Vlasy vás také mohou bolet, pokud si je myjete příliš často. Zní to jako paradox, ale je to tak. Příliš časté mytí vlasů totiž může způsobit narušení rovnováhy pH pokožky hlavy. To znamená, že vás vlasy budou bolet. Příliš časté mytí a foukání vlasů může vyvolat šupinatění, nebo dokonce sebroickou dermatitidu, což je chronický zánět, při kterém se produkuje nadměrné množství kožního mazu.

Související články

Zdroje: www.drmax.cz, www.tetadrogerie.cz